ASUS’un tüm dünyada merakla beklenen akıllı saati IFA 2014’te tanıtıldı. 

ASUS’un tüm dünyada merakla beklenen akıllı saati IFA 2014’te tanıtıldı. 

PAYLAŞ

ASUS, ilk giyilebilir cihazı olan ZenWatch’u tanıttı. Android Wear işletim sistemine sahip akıllı saat Google’ın iş birliğinde üretildi. Son derece hassas tasarım süreçlerinden geçen ZenWatch Android akıllı telefonlarla kusursuz bir uyum sağlayarak, kullanıcılarına ihtiyaçlarına yönelik bilgileri en çok ihtiyaç duyulan anda sunuyor ve adeta kişisel bir sağlık yöneticisi görevi görüyor.

ZenWatch şık, en ince ayrıntısına kadar dikkat edilen tasarımı ve yapımında kullanılan yüksek kaliteli materyalleriyle ince işçilik ürünü saat yapımı geleneğini devam ettiriyor.  ZenWatch’un kıvrılmış camı ve bilek hatlarını takip eden koruyucusu, bileği benzersiz şekilde saran, dikişli derili kayış ile birleşerek konforlu ve şıklığı bir arada sunan bir tasarımda buluşuyor. ZenWatch ayrıca istenilen anda değiştirilebilen çeşitli saat yüzleriyle birlikte geliyor. Bu sayede kullanıcı kendi stiline uyumlu saat yüzlerinden dilediğini anında seçebiliyor.

Android işletim sistemli telefonların akıllı yoldaşı ZenWatch, bir bakışta anlık bilgiler sunduğu gibi kullanıcıların birçok işlemlerini yalnızca bir dokunuş ya da sesli komutla gerçekleştirebilmelerine olanak tanıyor. ZenWatch ayrıca ASUS ZenUI mobil kullanıcı arayüzünün tüm güzelliğini ve kullanım kolaylığını ilk kez Android işletim sistemli bir giyilebilir cihaza getiriyor. ASUS akıllı telefon kullanıcıları kendi akıllı telefonlarında ZenUI entegrasyonunun keyfini çıkarırken What’s Next ve Do It Later gibi özel ZenUI uygulamalarıyla çok daha rahat ve güçlü deneyimler yaşayacaklar.

Tüm güne yayılan bir konfor sunan ileri teknolojili sensörler sayesinde ZenWatch, kalp atışı, atılan adım sayısı, zindelik seviyesi gibi çeşitli sağlık istatistiklerini takip ederek, kullanıcılar için adeta kişisel bir sağlık danışmanına dönüşüyor. ZenWatch bu yönüyle kullanıcıların, yaşamlarını dengede tutma ve kişisel zindelik hedeflerini gerçekleştirme çabalarına destek veriyor.

İnce saat işçiliği 

Lüks saatlerin ayrıntı hassasiyeti ve işçilik seviyesini bünyesinde buluşturan ASUS ZenWatch, ince saat işçiliği geleneğini Android işletim sistemli giyilebilir cihazlara taşıyor.  Ürünün dayanıklı, paslanmaz çelikten üretilen koruyucusu, iki çelik katmanı arasına eklenmiş kırmızı altın renginde, göz alıcı bir banttan oluşan çarpıcı ve katmanlı tasarıma sahip. Daha fazla rahatlık ve şık bir görünüm için eğimli tasarlanan koruyucunun yanı sıra, saat yüzü de eğimli bir cam katmanıyla kaplanmış bulunuyor. Bu katman kolay ve tepkiselliği yüksek bir kullanım için pürüzsüz bir yüzey sağlıyor.

Yumuşak ve özgün dikişli deri saat kayışı tüm güne yayılan bir rahatlık sağlıyor. Kayışın tokalı tasarımı sayesinde ZenWatch’u kola takıp çıkarmak da son derece kolay. Evrensel tasarıma sahip ZenWatch, farklı bilek ölçülerine kolaylıkla uyabiliyor.  ZenWatch’un fiziksel tasarımını istenilen anda değiştirilebilen yazılım tabanlı saat yüzleri tamamlıyor. Sunulan yüz tasarımlarının çeşitliliği sayesinde kullanıcılar akıllı saatlerini her stile, ruh haline ya da duruma uyacak şekilde kişiselleştirebiliyorlar. Bu sayede kullanıcılar profesyonel yaşamlarında geleneksel, şık bir saat yüzünü seçebildikleri gibi, keyifli anlarında daha eğlenceli bir yüz tasarımını tercih edebiliyorlar.

 

Akıllı yoldaşınız

Android 4.3 ve daha üst sürümlerle çalışan tüm akıllı telefonlarla uyumlu ASUS ZenWatch, kullanıcıların gelen aramalar, mesajlar, bildirimler ve diğer önemli bilgileri telefonlarını ceplerinden ya da çantalarından çıkarmadan rahatlıkla görüntüleyebilmelerini sağlayan bir ekrana sahip.  ZenWatch, ASUS ZenWatch Manager akıllı telefon uygulaması ile birlikte kullanıldığında gelişmiş akıllı telefon entegrasyonu, tüm ASUS saat yüzlerini telefondan ayarlayabilme ve ASUS ZenUI entegrasyonu (yalnızca ASUS akıllı telefonlarda), Watch Unlock (saat kilidini açma), Tap Tap (çift dokunuş), Cover to Mute (sessize alma) ve Find My Phone (telefonumu bul) gibi gelişmiş özellik ve işlevler sunuyor. ZenWatch’u ASUS Remote Camera (uzaktan kontrollü kamera) ve ASUS Remote Link (uzaktan bağlantı) uygulamalarıyla birlikte kullanmak isteyenler için Remote Camera (uzaktan kontrollü kamera) ve ASUS Presentation Control (sunum kontrolü) olmak üzere iki ek özellik de bulunuyor.

ZenWatch, ASUS akıllı telefonlarda ZenUI ile kusursuz entegrasyon sağlayarak kullanıcıların What’s Next ve Do It Later gibi ASUS ZenUI uygulamalarının giyilebilir cihazlara uygun olarak tasarlanmış versiyonlarını kullanabilmelerini sağlıyor.  Akıllı bir programlayıcı olan ASUS ZenUI What’s Next, günün önemli görevlerini ve yaklaşan randevuları (zaman, mekân ve iptal durumları ile birlikte), doğum günlerini, hava durumunu ve yıldönümleri sergiliyor.  ASUS ZenUI Do It Later, kullanıcılara günlük yapılacaklar listesindeki önemli maddeleri tam zamanında hatırlatıyor. Gelen yeni e-posta, mesaj ve cevapsız çağrı bildirimlerinin tamamı Do It Later’a entegre oluyor. Bu sayede kullanıcılar ZenWatch üzerinden okunacak mesajlara ya da geri dönüş yapılacak cevapsız çağrılara dair hatırlatma notları oluşturabiliyorlar.

Watch Unlock özelliği ZenWatch’u, kullanıcıların telefonlarının ya da tabletlerinin kilitlerini yalnızca saat yüzüne dokunarak açabilmelerini sağlayan evrensel bir anahtara dönüştürüyor.  Bu özellik kullanıcılara kişisel bilgilerini koruma desteği sunarken güvenlikle rahatlığın arasındaki dengeyi sağlıyor. Kullanıcılar bu özellik sayesinde sürekli olarak bir şifre ya da PIN bilgisi girmek zorunda da kalmıyor. Tap Tap özelliği ile kullanıcılar en çok kullandıkları ZenWatch işlemini yalnızca saat yüzeyine iki kez dokunarak etkin hale getirebiliyorlar.

Remote Camera, kullanıcılara telefon kameralarının vizörünü ZenWatch’larında görüntüleme imkânı sunarak yepyeni fotoğraf çekim fırsatları yaratıyor. Bu sayede kullanıcılar vizörle görmenin zor olduğu yaratıcı açılardan çekim yapabiliyor, bir konserde ya da kalabalık farklı bir ortamda telefonu başlarının üzerinde tutarak bile rahatlıkla anı fotoğraflayabiliyorlar. Remote Camera özelliği fotoğrafı çekenin gerekli ayarlamaları yapıp kameranın karşısına geçmesine imkân tanıyor ve bu sayede grup fotoğrafı çekmek için ideal bir özellik olarak öne çıkıyor.

Cover to Mute özelliği kullanıcıların gelen çağrıları yalnızca ellerini ZenWatch yüzeyine koyarak sessize almalarını sağlıyor. Bu özellik telefon zil sesinin olumsuz etki yaratabileceği ortamlarda büyük kolaylık sağlıyor.  Cover to Mute alarmları susturmak için de kullanılabiliyor. Find My Phone kullanıcılara, telefonlarını bulamadıkları anlarda telefonu uzaktan çaldırma imkânı sunuyor. Bu sayede o an ortalıkta görünmeyen telefon kolaylıkla bulunabiliyor. Akıllı telefondaki ASUS ZenWatch Manager uygulaması da ZenWatch’un görünürde olmadığı anlarda kullanıcıların bulabilmeleri için akıllı saati titreştiriyor ve ışıklarını yakıp söndürüyor.

Presentation Control, profesyonel bir sunum ya da ders anlatımı esnasında ZenWatch’un uzaktan kumanda ve zamanlayıcı olarak kullanılabilmesini sağlıyor.  Kullanıcılar slaytlar arasında geçip yapma, sunumun gidişatını takip etme ve aradan geçen zamanı görme gibi işlemlerin tümünü ZenWatch üzerinden yapabiliyor, etkili ve akıcı sunumlar yapabiliyor.

 

Sağlık yöneticiniz

Her yerde rahatlıkla takılabilen ve gün boyu hiçbir rahatsızlık vermeden taşınabilen ASUS ZenWatch ileri teknolojili sensörlere sahip. Ürün bu sensörler sayesinde, kullanıcıların sağlıklı ve dengeli bir yaşam sürmesine destek olabilecek tam kapsamlı bir sağlık yöneticisine dönüşüyor.

ZenWatch, dahili biyosensörü ile zindelik seviyesini ölçerek kullanıcılara anlaşılması kolay zindelik ve rahatlık puanlarını söylüyor. ZenWatch hesaplanan puana göre zindeliğin artırılıp stresin azaltılma yollarını kullanışlı ipuçlarıyla birlikte sergiliyor ve kişinin sağlık seviyesini artırıyor. Zindelik puanları ASUS ZenUI Wellness uygulamasında saklanıyor. Böylelikle kullanıcılar zindelik seviyelerini geçen zaman temelinde takip edebiliyorlar.

Kullanıcılar kollarında ZenWatch ile günlerini geçirirken, Wellness uygulaması atılan adım, yakılan kalori, eylem süresi, kalp atış oranı, egzersiz yoğunluğu ve zindelik seviyesi gibi istatistikleri bir araya topluyor. Biriken istatistikler bilgi verici bir zaman akışı ve haftalık özet görünümleri altında kullanıcılara sunuluyor. Kullanıcılar da yaşam tarzlarının ne kadar etkin olduklarını bu bilgiler üzerinden takip edebiliyor.

Kullanıcılar bir günde atılması gereken adım sayısı gibi hedefler belirleyebiliyor ve daha sonra da bu hedeflere yönelik faaliyet akışını hem ZenWatch hem de Wellness uygulaması üzerinden takip edebiliyor. Sunulan bu faydalı özetler içerisinde yorumu ve analizi kolay grafikler yer alıyor. Elde edilen bilgiler gelecekteki zindelik hedefleri için de kullanılabiliyor.

 

 

ÜRÜN ÖZELLİKLERİ 1ASUS ZenWatch
İşlemciQualcomm® Snapdragon™ 400 processor with 1.2GHz CPU
İşletim SistemiAndroid Wear
Bellek & depolama512MB RAM4GB EMMC
EkranAMOLED 1.63 inç, 320 x 320, 278ppi dokunmatik ekran, 2.5D eğimli Corning® Gorilla® Glass 3
Sensör9-axis sensör, Biyosensör
BluetoothBluetooth 4.0
USB GirişiŞarj etme kızağında Micro USB
Ses Dahili mikrofon
PilLi-polimer 1.4Wh
Suya Karşı DirençIP55
RenklerGümüş ve kırmızı altın renk katmanları Kahverengi deri kayış 
Boyutlar50,6 x 39,8 x 7,9-9,4mm
AğırlıkGövde: 50gKayış: 25g