Avrupa Evlere Serviste Robot Kullanmaya Başlıyor

Avrupa Evlere Serviste Robot Kullanmaya Başlıyor

PAYLAŞ

Evlere servis sistemi kısa süre içinde yeni bir boyut kazanacak. Londra başta olmak üzere 4 pilot Avrupa kentinde robotlar dağıtım sistemine dahil oluyor.

Skype’ın kurucuları tarafından kurulan Avrupalı start-up şirketi Starship’in geliştirdiği robotlar, yemek servislerinde kuryelere destek vermeye hazır.

Proje sorumlusu Allan Martinson, euronews kameralarına bugüne kadar edindikleri ilerlemeyi anlattı : “Şu ana kadar kaldırımlarda 7 bin kilometrenin üzerinde mesafe kat ettik. Yaklaşık 400 – 500 bin insanla karşılaştık, halkın algılaması ve sosyal kabullenişle ilgili birçok veri elde ettik ve bu son derece pozitifti. Şimdi de, gerçek teslimatları nasıl organize edeceğimizi öğrenmeye başlayacağız.”

6 tekerlekli robotlar, yayalarla birlikte kaldırımları kullanıyor ve saatte 3 km hızla ilerliyor. Navigasyon ve engelleri aşma yazılımlarına sahip olan robot bu sayede teslimat adresine doğru ilerlerken, önüne çıkan yayalara yol veriyor. robot-delivery

Kullanıcılar akıllı telefonlarına indirdikleri bir yazılım sayesinde robotun yerini takip edebiliyor ve siparişleri geldiğinde mesajla bilgilendiriliyorlar.

Teslimat robotları maksimum 5 kimlometrelik bir alanda, yemek ve küçük paket servisi yapmak üzere tasarlandı.

Ayrıca robotlar insansız hava araçlarına kıyasla daha otonom. İnsansız hava araçları kendilerini uzaktan kontrol edecek bir kişiye ihtiyaç duyarken gps teknolojisinin yanı sıra 9 kameraya sahip robotlar kendi işlerini kendileri görüyor.