Avrupalı Uzayaracı Yeni 70.000 Muhtemel Yabancı Gezegen Keşfedebilecek

Avrupalı Uzayaracı Yeni 70.000 Muhtemel Yabancı Gezegen Keşfedebilecek

PAYLAŞ

Geçtiğimiz yıl fırlatılan Avrupalı uzayaracı nihayet 70.000 dışgezegen* keşfedebilecek. Yeni araştırma raporları, araştırmacılara yabancı gezegenlerin karakteristik özelliklerini anlaşılabilir kılmak için yardımcı olmaktadır.

Raporlara göre Avrupa Uzay Dairesi tarafından Aralık 2013 yılında başlatılan ve yıldız-takip görevi olan Gaia‘nın beş yıllık seyri esnasında yaklaşık olarak 21.000, görevini sürdürebildiği takdirde on yıl sonrasında ise yaklaşık 70.000 uzak mesafe yabancı gezegen keşfedebileceği öngörülüyor.[Fotoğraf Galerisi]

  Princeton Üniversitesi’nden Michael Perryman açıklamasındaBu sadece rakamlarla ilgili değil. Bu gezegenlerin her biri kendi özelliklerinde oldukça merak uyandıran belirli detaylar taşımaktadır. Eğer şimdiye kadar keşfedilen gezegenlere bakarsanız onların, bilinen uzayda gerçekten özel bölgeleri işgal ettiğini görebilirsiniz. Gaia sadece listedeki bütün gezegenleri keşfetmiyor, bölgede bulunan henüz araştırılamamış gezegenleri de bulmaya çalışıyor.” ifadelerini kullanıyor.

  Güneşbenzeri yıldızın çevresindeki ilk yabancı gezegen 1995 yılında tespit edildi. O zamandan beri astronomlar yaklaşık 2.000 adet dışgezegen buldu ve bunların yarısından fazlası NASA’nın Kepler Uzay Teleskobu ile keşfedildi.

  Bunların dışında keşfedilmeyi bekleyen daha çok dışgezegen mevcut. Astronomlara göre Samanyolu’nda ortalama olarak her bir yıldız en az bir gezegene evsahipliği yapıyor ve bu da demek oluyor ki, galaksimiz 100 milyardan fazla yabancı dünya ile dolu.

  1 milyar dolarlık Gaia görevi, Dünya’dan 1.5 milyon kilometre yukarıda bulunan yerçekimsel olarak sabit noktadaki “Dünya-Güneş Gerimesafe Noktası 2**‘den kontrol edilmektedir. Uzay aracının öncelikli hedefi Samanyolu’nda bulunan 1 milyar yıldızı kataloglayıp gözetlemek ve araştırmacıların, galaksinin yapısına ve evrimine ışık tutabilecek kadar detayı barındıran üçboyutlu haritasını çıkartmasına yardımcı olmaktır.

  Araştırmacılara göre Gaia kusursuz izsürme becerisiyle bir çok mevcut yabancı gezegeni, yıldızlardaki belli belirsiz yerçekim güclerini tespit ederek öyle ya da böyle ortaya çıkartacak.

  Perryman ve meslekdaşları, Gaia’nın daha ne kadar yabancı gezegen bulabileceği beklentisi konusunda daha iyi bir fikir edinmek istiyor. Hesaplamalarına Samanyolu’ndaki yıldız ve gezegen pozisyonları, bir çoğu Kepler’den gelen en güncel dışgezegen dağılım verileri ve Gaia’nın detaylı ölçüm kabiliyeti ile oluşturulan kapsamlı model gibi bir çok bilgiyi bütünleyerek ulaştılar.

  Perryman “Bizim değerlendirmemiz, dışgezegen araştırmacıları için Gaia’dan ne beklemeleri gerektiği konusunda yardımcı olacaktır. Keşfedilen uzayda, tamamen yeni bir bölgeye 20.000 potansiyel yeni gezegen ekleyeceğiz. Sonuç olarak herkes, sahanın ne kadar genişletilebileceğini tahmin edebilecek.” bilgisini paylaşmıştır.

  The Astropshsical Journal tarafından yeni çalışmanın yayımlanması kabul edilmiş ve arXiv sitesinde sunulmuştur.


(Live Science) , (Space Com)

*Exoplanet: Güneş sistemi dışında bulunan gezegen
**Earth-Sun Lagrange Point 2