Birlikte Tüketilmemesi Gereken Gıdalar Nelerdir?

Birlikte Tüketilmemesi Gereken Gıdalar Nelerdir?

PAYLAŞ

Sindirim sisteminin doğru işlev görmesi vücudun besinlerden yararlanması için çok önemlidir. Besinleri gerektiği gibi sindirilmeleri ve barsaklardan emilmesi, kan yolu ile bütün hücrelerimize taşınması gerekir, bir diğer sindirim fonksiyonu ise emilmeye müsait olmayan gıda kalıntılarının dışkılama yolu ile atılmasıdır.

Sindirim sisteminin sağlıklı çalışması için hangi besinleri birlikte yememek gerekir?

Proteinler, nişasta içeren karbonhidratlarla birlikte tüketilmemelidir

Bitkisel proteinlerin diğer besinlerle birlikte tüketilmeleri sorun yaratmazken hayvansal proteinlerin sindirilmesi asidik ortam gerektirir, alkalik özellik gösteren nişasta içeren karbonhidratlarla (ekmek, pilav, patates, makarna ve mısır gevreği gibi) birlikte yenmemesi gerekir. Nişastalı besinler ince bağırsaklarda parçalanıp, emilirler, proteinlerin sindirimleri ise midede asit yardımıyla olur. Bu durumda asit ve alkalilerin birbirleri üzerinde nötr etkileri olur, her iki tür yiyeceğin bir arada yenilmesi sindirim rahatsızlıklarına yol açartavuk_pilav,

Proteinlerin  hemen ardından tatlı ve meyve yememelisiniz:

Protein içeren yemeklerin hemen arkasından tatlı ve meyve yenmesi benzer şikâyetlere neden olacağından yemeklerden en azından 2-3 saat sonra yenmeleri daha doğrudur. Meyve daima aç karnına yenmelidir. Bunun sebebi meyvenin çok büyük bir kısmının midede sindirilmemesidir. Meyve ince bağırsaklarda sindirilir. Fakat midenizde başka şeyler varsa, meyveler midede kalır ve mayalanmaya başlar ve sizi rahatsız eder.

Proteinler ve asitli besinler birlikte tüketilmemelidir:

Proteinlerin hazmedilmesi için asidik ortama ihtiyaç olur bununla birlikte sadece hidroklorik asidin olduğu ortamda etkili olan pepsin enzimi nedeniyle hidroklorik asit dışındaki diğer asidik yiyecekler,    pepsin salgısını baskılayabilmekte ve hazım işlevini zorlaştırmaktadır. Bu durumda ise asidik yiyeceklerdeki asitler, proteinin sindirilmesi için gereken asitlerin salgılanmasını baskılar. Sindirilmemiş proteinler ise bakteriler üremesi için uygun ortamın oluşmasına yol açarlar. Bunun içindir ki, portakal suyu gibi asit içeren içeceklerle et ve yumurtanın, bifteğin yanında servis edilen salatanın çok fazla sirkeli olması da tercih edilmemelidir.cheeseburger

İki farklı protein aynı anda tüketilmemelidir:

İki farklı protein içeren yiyecekleri birlikte yemekten kaçınmalıyız. Çünkü sistemimiz bir sefer de sadece bir çeşit gıdayı iyi hazmedebilir. Örnek vermek istersek kıymalı, sucuklu yumurta, peynirli burger yenildiğinde sindirim zorlaşır.

Her ne kadar yemek kültürü ve yeme alışkanlıklarımıza aykırı da olsa et, tavuk, balık, yumurta, süt gibi proteinlerle, ekmek, pilav, patates yerine salata ve sebzeler ile birlikte tüketmemiz sağlığımız açısından daha uygun olur.