BMW i8 M Hakkında Yeni Detaylar Ortaya Çıktı!

BMW i8 M Hakkında Yeni Detaylar Ortaya Çıktı!

PAYLAŞ
BMW i8 M Hakkında Yeni Detaylar Ortaya Çıktı!
BMW i8 M Hakkında Yeni Detaylar Ortaya Çıktı!

BMW i8 M Hakkında Yeni Detaylar Ortaya Çıktı! Geçtiğimiz aylarda BMW’nin popüler otomobillerinden olan i8 Coupe ve i8 Roadster’ın üretiminin sona ereceği söylentileri etrafta dolanıyordu.. Üretilen ilk i8 modeli Coupe olmuş, onu birkaç yıl sonra Roadster modeli takip etmişti. Ancak Nisan ayından sonra i8’in üretilmemesi kararlaştırıldı. Dev Alman otomobil üreticisinin i8 ile ilgili planlarının biraz farklı olduğu ortaya çıktı. Yeni bir süper otomobil üretileceği hakkında yeni detaylar açığa çıktı.

Dev otomobil üreticisinin yeni bir süper otomobil modeli üzerinde çalışmalar yürüttüğü öğrenildi. Adı konusunda resmi bir açıklama yapılmamasına rağmen BMW i8 M olarak adlandırılması bekleniyor. Tabii ki burada son kararı BMW verecek.

BMW i8 M Hakkında Detaylar

bmw-i8-m-hakkinda-yeni-detaylar-ortaya-cikti

BMW, i8’de olduğu gibi yeni süper otomobilde de tamamen elektrikli olmak yerine şarjlı hibrit güç aktarma mekanizmasıyla yola devam edilecek. Aracın turbo şarjlı bir benzinli motorla eşleştirilmiş elektrikli ön aksa sahip olması tahminler arasında yer alıyor. Ayrıca yeni i8’in 600 beygir gücüyle geleceği söylentileri de bulunuyor.

Elektrikli araçların hafifliği de oldukça önemli özellikler arasında yer alıyor. Washington’daki karbon fiber üretim tesisini satan BMW, yeni süper otomobilde de bol miktarda hafif malzeme kullanmaya devam edecek. i8’in karbon fiber yapısı, tamamen yenilenecek diyebiliriz. Alüminyum gibi diğer hafif metaller de yapıya dâhil edilecek.

bmw-i8-m-hakkinda-yeni-detaylar-ortaya-cikti

i8 M’nin tasarımında geçtiğimiz yılın Vision M Next konseptinin retro tasarımı doğrudan ikonik M1’den ilham alıyor. BMW’nin yeni gözdesi, her zamanki gibi konseptten üretime geçecek. Aracın ağırlığı hafifletileceği ancak genel şekil ve tasarım detaylarının aynı kalacağı düşünülüyor.

Tüm bu özelliklerin ardından süper otomobilin fiyatının ne olacağı hakkında aklınızda oluşan soru işaretlerini giderebilecek tahminler de yapılıyor. Yapılan tahminlere göre araç, yaklaşık 160 bin dolar (1.118.288 TL) fiyat etiketine sahip olacak. Diğer bir deyişle otomobilin fiyatı, i8 Roadster’ın fiyatına tekabül edecek. BMW, yeni şarjlı hibrit aracını (PHEV) piyasaya sürmek için hiç de aceleci davranmıyor. Bu yüzden süper otomobilin 2023’e kadar gelmesi beklenmiyor. BMW’nin yeni süper otomobili i8 M ile ilgili detaylar geldikçe sizlerle bu paylaşmaya devam edeceğiz.