BMW, Audi ve Mercede Daimler; Nokia Here’i Satın Aldı

BMW, Audi ve Mercede Daimler; Nokia Here’i Satın Aldı

PAYLAŞ

Alman lüks otomobil üreticileri Audi, BMW ve Daimler (Mercedes), Nokia’nın “HERE” harita hizmetini 3 milyar euro’ya satın aldı.

Nokia‘nın Here haritalama hizmetini satmak istediği zaten bir süredir konuşuluyordu. Nihayet söylentiler gerçeğe dönüştü. Nokia, HERE hizmetini AudiBMW ve Mercedes Daimler‘den oluşan bir konsorsiyuma satmak için gereken imzayı attı. Anlaşmanın 2.8 milyar Euro seviyesinde gerçekleştiği duyuruldu.

 

Halen Nokia’nın HERE uygulamasının kullanıcıları olan üç üretici, yaptıkları açıklamada henüz ortaklığın nasıl şekilleneceğine ilişkin tam bir plan yapılmadığını belirtirken, söz konusu işbirliğinin, yeni nesil araçlar için bir temel oluşturacağını vurguladı. HERE teknolojisini, daha da geliştirilerek, kendi kendisine gidebilen araçlarda kullanılacağı da ifade ediliyor.
Satışın, 2016 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. HERE haritalama hizmeti, yaklaşık 200 ülkeyi kapsarken, 50 farklı dilde kullanılabiliyor. Sistem, yollardaki buzlanmalar, kazalar, trafik sıkışıklıkları gibi anlık güncellemeleri de yapabilecek.