Calibro Basic (E-Kitap Okuyucu) İnceleme

Calibro Basic (E-Kitap Okuyucu) İnceleme

PAYLAŞ

Yerli kitap severleri uygun fiyata e-kitap okuyucuyla tanıştırmayı hedefleyen Calibro Basic’i mercek altına alıyoruz. Şık ve ergonomik Calibro Basic modelininin kullanımına başladığımız ekranda tüm seçenekler bizi Market kısmına götürüyor.
Market uygulamasından yararlanmak için Wi-Fi bağlantısına ihtiyacımız olduğunu hatırlatalım. Buraya kadar her şey son derece normal. Cihazda Wi-Fi özelliği de var bunun da yeri gelmişken altını çizelim. Ancak Calibro Basic’i kullanırken bizi oldukça zorlayan bir klavye deneyimi yaşıyoruz. Wi-Fi şifrenizi girerken alışık olduğumuz dokunmatik ekran özelliği bulunmayan Calibro Basic modelinde ürünü manuel butonlarla kontrol edebileceğiniz bir klavyeye sahip. Eğer sizler de kablosuz bağlantı ağınızı korumak için güçlü bir şifre kullanıyorsanız. Şifreyi girmeniz gereken bu ekran da siz de biraz zorlanabilirsiniz.

 

calibro-basic-1

Calibro Basic’in içerisinde Hesap makinesi, Sözlük, Takvim&Saat, Satranç, Klondike, Fotoğraf albümü, Sudoku, Scrible  gibi uygulama ve özellikler de yer alıyor. Cihaz PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB  (DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM,  HTM, HTML, MOBI, ACSM gibi bir çok formatta dosya okuyabiliyor.

Calibro Basic’in diğer avantajların geçelim; Dijital mürekkep e-ink teknolojisi gözü yormuyor ve batarya ömrü kullanıma bağlı 30 gün olarak sunuyor. Calibro Basic ’de bulunan Wi-Fi desteği ile babil.com’a bağlanıp 1000’e yakın kitap arasından istediğiniz kitabı satın alabilirsiniz. Çoğu e-kitap okuyucuda kullanılan şifreleme yöntemi olan Adobe DRM yerine Calibro’da yerine Calibro DRM adlı kendi şifreleme yöntemi kullanılıyor. Bunu avantajı, e-kitap fiyatlarının daha düşük olması.

Calibro Göz Yormadan Kitap Okuma Deneyimi Sunuyor

LCD teknolojisi refresh olarak tabir ettiğimiz tazeleme hızından ve yaydığı ışıktan ötürü göz yorucu hale geliyor. E-Ink teknoloji adını verdiğimiz elektronik mürekkep ise sadece sayfa değişikliği sırasında tazeleme yapıyor. Bu nedenle kağıda en yakın okuma deneyimini sağlayarak hem gözümüzü yormuyor hem göz sağlığımızı bozmuyor.

Calibro Basic ve Touch Lux Modeli 

Calibro’nun şu an icin iki adet modeli mevcut. Sizler için Calibro Basic modelinin incelemesini gerçekleştirdik. Calibro Basic modeli üst sınıf Touch Lux modelinden farklı olarak dokunmatik ekran ve arka plan ışığına sahip değil. Calibro Basic ile Touch Lux modeli arasında kaldıysanız. Eğer kitap okurken not alma alışkanlığınız var ise veya cihazı bir not defteri edasıyla kullanmayı düşünüyorsanız. Sizlere önerim Touch Lux modeli olacaktır. Eğer ki sadece kitap okumayı tercih ediyorsanız, not almak yada yazı yazmak gereksinimleriniz arasında almayacak ise size Calibro Basic modelini önerebiliriz.4