Çocuk Omurgasından Yapılan Çanta Yoğun Tepki Aldı!

Çocuk Omurgasından Yapılan Çanta Yoğun Tepki Aldı!

PAYLAŞ
Çocuk Omurgasından Yapılan Çanta Yoğun Tepki Aldı!
Çocuk Omurgasından Yapılan Çanta Yoğun Tepki Aldı!

Çocuk Omurgasından Yapılan Çanta Yoğun Tepki Aldı! Moda tasarımı oldukça geniş kapsamlı bir konu. Dünya üzerinde yer alan pek çok materyal görsel bir şölen yaratması amacıyla kıyafetlerde ve aksesuarlarda kullanılıyor. Tabii ki moda tasarımının da etik kurallara dikkat etmesi gerekiyor. Ancak herkesin etik kurallara uyduğunu söylemek ne yazık ki mümkün değil. Hayvanlara işkence edilerek derilerinin yüzülmesi ve kullanılması gibi bir olay ile karşı karşıyayız. Ancak bu sefer haberimize konu olan şey insan kemiklerinin kullanılması.

2016 yılında Endonezyalı bir moda tasarımcısı tarafından tasarlanan çanta tekrar gündeme gelerek yoğun bir tepki aldı. Çantada kullanılan materyaller ise oldukça çarpıcı. Arnold Putra isimli Endonezyalı tasarımcının Instagram hesabından yapılan paylaşımda çantanın timsah dili ve çocuk omurgası kullanılarak tasarlandığı belirtilmişti.

cocuk-omurgasindan-yapilan-canta-yogun-tepki-aldi

Putra, egzotik seyahat, lüks ve moda ile dolu gösterişli bir yaşam tarzı yaşıyor. Sıra dışı eserleri olan moda tasarımcısı, çantanın, “giyim eşyası yapımında kullanılan eşi benzeri görülmemiş malzemeleri kapsayan” tamamlanmamış bir koleksiyondan olduğunu söyledi. Insider iki çocuk osteopati ile temasa geçti ve onlara çantanın resimlerini gösterdi. Her ikisi de gerçek bir insan omurgası olduğunu, ancak bir çocuğa ait olup olmadığına karar veremediklerini belirtti.

Çanta uzun bir süre, dikkat çekmedi. Ancak daha sonra, 23 Mart’ta, 19 yaşındaki bir öğrenci ve Maxim adlı küratör @byarnoldputra’dan Instagram hesabından aldığı ekran görüntüsünü Twitter hesabından paylaştı. Bu ekran görüntüsü öfkeli kullanıcılar tarafından paylaşıldı.

cocuk-omurgasindan-yapilan-canta-yogun-tepki-aldi

Arnold Putra, bahsi geçen Instagram hesabının kendisine ait olmadığını belirtti. Bununla birlikte paylaşımlarına katkıda bulunduğunu da inkar etmedi.

Ortaya çıkan bu gerçeğin ardından insanlar Arnold Putra’nın Instagram gönderilerini soru yağmuruna tuttu. Burada hakaret içeren yorumlarla birlikte bu çantayı yapma nedenini sorgulayanlar da bulunuyordu. Bir kullanıcı “Tanrı sana merhamet etsin.” derken başka bir kullanıcı “Ölmüş bir çocuğu kâr etmek için aşağılamak… Çukurun dibi…” yorumunda bulundu. Bunun dışında bazı moda hayranlarının yorumları da oldukça dikkat çekiciydi. Bunlardan birisi de “Öldükten sonra kemiklerimin moda için kullanılmasını isterdim.” yazan bir kadın kullanıcıya ait.

cocuk-omurgasindan-yapilan-canta-yogun-tepki-aldi

Putra, kemiklerin tıbbi fazlalık olarak satın alındığını ileri sürdü. Dünya üzerinde farklı bölgelerde farklı yasalar uygulandığını hatırlatalım. Amerika’nın birçok eyaleti ve Kanada’da kemik ticareti yapmak yasal. Bu çanta ise tek bir ürün olarak 5.000$ fiyat ile satılmış. Sanatçının insan kaburgası gibi birçok sıra dışı materyalden ürettiği aksesuar ve kıyafet bulunuyor.

Çocuk Omurgasından Yapılan Çanta Yoğun Tepki Aldı! haberimizin sonuna geldik. Bizi takip etmeyi unutmayın.