Daha Önce Görülmemiş Yeni Bir Tazmanya Kaplanı Videosu Bulundu!

Daha Önce Görülmemiş Yeni Bir Tazmanya Kaplanı Videosu Bulundu!

PAYLAŞ
Daha Önce Görülmemiş Yeni Bir Tazmanya Kaplanı Videosu Bulundu!
Daha Önce Görülmemiş Yeni Bir Tazmanya Kaplanı Videosu Bulundu!

Avustralya’ya özgü etçil bir hayvan olan Tazmanya kaplanı oldukça özel bir hayvandı. Tazmanya kaplanı sarımsı kahverengi kürkü, güçlü çenesi ve tıpkı kangurular gibi kesesi bulunan, Thylacine adı verilen bir tür içinde kategorize ediliyor. Bu esrarengiz hayvan hakkında bilinen ise oldukça az. Çünkü türün 84 yıl önce soyunun tükendiği düşünülüyor.

Türün bilinen son üyesi, 1930’lu yıllarda Avustralya’da bir hayvanat bahçesinde yaşayan Benjamin ismi verilen Tazmanya kaplanıydı. 1936 yılında hayatını kaybeden Benjamin’in ardından hala Tazmanya kaplanı gördüğünü iddia eden insanlar olmasına rağmen 84 yıldır resmi olarak hiç görüntülenemedi. Bununla birlikte çok kısa bir süre önce Avustralya’daki bir video arşivinde Tazmanya kaplanına ait yeni bir video keşfedildi.

daha-once-gorulmemis-yeni-bir-tazmanya-kaplani-videosu-bulundu

Benjamin’e ait olan videonun süresi 21 saniye. Videonun ortaya çıktığı yer ise Avustralya Ulusal Film ve Ses Arşivi’nin (NFSA) kasası. Tazmanya eyaletinin başkenti olan Hobart’taki Beaumaris Hayvanat Bahçesi’nde çekilen videoda türün son üyesi olarak bilinen Benjamin’in bir kafes içinde yürüdüğü görülüyor. Videoda aynı zamanda Benjamin’in kafesinin tel duvarlarına yumruk atan iki kişi de dikkat çekiyor.

Benjamin’in bulunan yeni videosu, Tazmanya kaplanlarının bilinen son videosu olarak değerlendiriliyor. Benjamin’in daha önce yayınlanan videosu 1933 tarihinde çekilmişti. Ortaya çıkarılan yeni video ise 1935 yılında kayda alınmış. Bu videonun çekilme amacı ise turistlerin Avustralya’ya gelmesi için teşvik edilmesinden oluşuyor. Ayrıca videoda Benjamin’in Tazmanya kaplanı türünün son üyesi olduğundan da bahsediliyor. Video Tazmanya Harikalar Diyarı isimli bir belgeselin parçası.

daha-once-gorulmemis-yeni-bir-tazmanya-kaplani-videosu-bulundu

Benjamin’in daha önce görülmemiş videosu, NFSA’nın kasasında ortaya çıkarıldıktan sonra 4K olarak dijitalleştirildi ardında çevrimiçi olarak yayınlandı. Tazmanya kaplanlarına ait toplamda çok az video var. Tazmanya kaplanlarının görüldüğü videoların toplam süresi 3 dakikayı geçmiyor.

NFSA’nın küratörü Simon Smith, Tazmanya kaplanlarının çok az görüntüsünün bulunması nedeniyle videoların her saniyesinin değerli olduğunu dile getirdi.

Tazmanya kaplanlarının nesli Avustralya’ya yerleşen sömürgecilerin av faaliyetleri sonucunda tükendi. Yapılan yeni araştırmalar, sömürgeciler ada ülkesine gelmeden önce Tazmanya kaplanlarının sayısının düşüşe geçtiğini ortaya koymanın yanında hızlı bir şekilde yok olmasının tamamen av faaliyetinin sonucunda olduğunu da açığa çıkardı.