Yapay Zeka Eurovision Yarışmasının Kazananı Belli Oldu!

Yapay Zeka Eurovision Yarışmasının Kazananı Belli Oldu!

PAYLAŞ
Yapay Zeka Eurovision Yarışmasının Kazananı Belli Oldu!
Yapay Zeka Eurovision Yarışmasının Kazananı Belli Oldu!

Yapay Zeka Eurovision Yarışmasının Kazananı Belli Oldu! Robotlar ve yapay zeka kavramları teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha çok hayatımıza giriyor. Yapay zeka tabanlı programlar şu anda pek çok şey başarabiliyor. Fotoğrafları düzenleme, tasarım, insan suratı oluşturma ve daha birçok farklı alanda bizlere yardım ediyorlar. Ancak yapay zekanın bu sefer ki kullanımı biraz ilginç. İlk olarak size şunu soralım bir yapay zeka sanat icra edebilir mi, yoksa bu sadece onun programlanmasıyla mı ilgilidir?

Dünyanın ilk yapay zekâ temelli Eurovision Şarkı Yarışması gerçekleşti. Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülke için büyük önem taşıyan Eurovision Şarkı Yarışması, bu sefer farklı bir şekilde karşımıza çıktı.

Hatırlayacağınız üzere düzenlenen son Eurovision Şarkı Yarışması’nı Hollanda kazanmıştı. Yapay zeka ekiplerinin katıldığı online şarkı yarışması fikri de Hollandalı bir yayın kuruluşu olan VPRO’dan geldi. Hollanda’nın önemli radyo istasyonlarından biri olan VPRO’nun ev sahipliğinde düzenlenen yarışmaya Eurovision üyesi ülkeler davet edildi ve yarışmacılardan, Eurovision tarzına uygun olan, tamamı ya da belli bir kısmı ‘yapay zekâ’ tarafından bestelenmiş 3 dakikalık bir şarkı hazırlamaları istendi.

Hollanda, İsveç, Belçika, Avustralya, İngiltere, Fransa, Almanya ve İsviçre’den toplam 13 ekip yarışmaya katıldı. Bu konseptin ilk kazananı Avustralya ekibi oldu. Yarışmadaki 13 şarkıdan biri olan Beautiful the World isimli eser, rakipleri arasından en çok beğenilen parça olarak yarışmayı kazandı.

Sydney merkezli prodüksiyon şirketi Uncanny Valley öncülüğünde yapılan şarkı, RMIT Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Sandra Uitdenbogerd ile NSW Üniversitesi iş birliği sonucu ortaya çıktı. Tamamı yapay zeka tarafından bestelenen parçada bilgisayar bilimcileri, prodüktörler ve müzisyenler de oldukça emek harcadı.

Ekip sözcüsü Dr. Uitdenbogerd, bu fikrin koronavirüs ve yangınlar gibi bu yıl şahit olduğumuz zorlu olaylar sonucu ortaya çıktığını söyledi. Uitdenbogerd’in şarkıyla ilgili açıklamasıysa şu yönde oldu: “Bu süreç başladığında ülke olarak hâlâ yangınlarla mücadele ediyorduk ve devamında koronavirüs ortaya çıktı. Özellikle koronavirüsün dünyayı etkisi altına alması sonucu hepimiz evde kalmak zorunda kaldık. Ortaya çıkardığımız eserde de bunlardan bahsederek etki yaratmak istedik. Bu yüzden yangının görüldüğü alanlarda yaşayan canlıların sesini enstrümanlar eşliğinde kullanarak vahşi yaşamın yok olması konusundaki endişelerimizi yansıtmaya çalıştık. Bu eğlenceli gibi görünen parçada aynı zamanda birlik olmakla dünyamızı korumanın öneminden de bahsediyoruz. En önemli kısımsa eserin insan ve yapay zekâ tarafından ortaya çıkmış olması.”

Yapay Zeka Eurovision Yarışması hakkındaki haberimizin sonuna geldik. Hepinize sağlıklı günler dileriz.