Facebook Messenger Rooms Erişime Açıldı!

Facebook Messenger Rooms Erişime Açıldı!

PAYLAŞ
Facebook Messenger Rooms Erişime Açıldı!
Facebook Messenger Rooms Erişime Açıldı!

Sosyal medya devlerinden biri olan Facebook artık kullanıcılarının video konferans yapmalarına da olanak sağlayacak. Messenger Rooms hizmetini tüm dünyada yayınlayan sosyal medya devi Facebook gelişmeye devam ediyor. Detaylar haberimizde.

Dünya’nın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Facebook kullanıcıların güvenini fazlasıyla kaybetmişti. Şirket bu güveni geri kazanmak ve kendisini geliştirebilmek adına yeni bir sistemler oluşturuyor ve kullanıcılarını memnun etmeye çalışıyor. Bunlardan bir tanesi Facebook’un kullanıcılarına para kazandıracak yeni uygulamasının adı Facebook Viewpoints olmuştu. Çeşitli görevleri yaptığınız takdirde puan kazandıran ve bu puanları gerçek paraya dönüştürmenize olanak tanıyan bir sistemdi. 1000 puana ulaşıldığında hesabınıza 5 dolar yatırılıyor. Ancak Viewpoints her bölgede kullanılamaması nedeniyle Facebook kullanıcılarını biraz üzmüştü. Facebook’un kullanıcıları için geliştirdiği diğer uygulama ise Messenger Rooms oldu.

facebook-messenger-rooms-erisime-acildi

Koronavirüs döneminde herkesin evde kalması ve evden çalışma oranının artması nedeniyle video konferans uygulamalarının kullanımı arttı. Google Duo, Zoom gibi uygulamalar bu alanda oldukça verimli olurken farklı şirketlerin de dikkatlarini bu tarz uygulamalara verdiğini söyleyebiliriz. Hali hazırda elinde WhatsApp ve Instagram gibi popüler uygulamaları elinde bulunduran Facebook gözünü video konferans alanına dikti. Messenger Rooms adlı yeni hizmet 50 kişiye kadar katılımcıyı aynı odada buluşturabilecek.

facebook-messenger-rooms-erisime-acildi

Facebook’un yeni hizmeti Messenger Rooms 50 katılımcının görüntülü sohbete katılabilmesini sağlıyor. Rooms’u kullanabilmek için ayrı bir uygulama indirmeniz gerekmiyor. Tüm işlevlerini Facebook’un Messenger uygulaması üzerinden kullanabiliyorsunuz. Ayrıca Rooms hizmetinin yakında WhatsApp’a da entegre edileceği açıklandı. Amerikalı şirket, kullanıcıların yakında WhatsApp ve Instagram içinden de Rooms’taki görüntülü aramalara katılabileceğini veya konuşma başlatabileceğini açıkladı. Rooms özelliği şimdilik yalnızca Facebook ve Messenger uygulamaları üzerinden kullanılabiliyor. Sosyal medya devi, Facebook hesabı bulunmayan kullanıcılara davetiye göndererek görüşmelere davet edilebileceğini belirtiyor.

facebook-messenger-rooms-erisime-acildi

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, video konferans sohbetlerinde geçirilen zamanın son haftalarda yüzde 1.000 arttığını ifade etmişti. Messenger Rooms’un sosyal medya temelli olmasını ve ekran paylaşımı özelliğinin bulunmamasını göz önüne aldığımızda, kurumsal alanda kullanılması ve Zoom’un kapladığı pazar payını azaltması pek de mümkün gibi görünmüyor.

Hizmetin ayrı bir uygulamadan ziyade Messenger, WhatsApp ve Instagram gibi var olan uygulamalar aracılığıyla kullanılabilecek olması, kurumsal olmasa da günlük olarak sıklıkla kullanılmasını sağlayabilir. Facebook Messenger Rooms için Instagram ve WhatsApp entegrasyonunun ne zaman yapılacağı henüz açıklanmadı.