Meta, Facebook ve Instagram İçin NFT’lerden Vazgeçiyor

Meta, Facebook ve Instagram İçin NFT’lerden Vazgeçiyor

PAYLAŞ
Meta, Facebook ve Instagram İçin NFT'lerden Vazgeçiyor

Meta, NFT’leri bir zamanlar ‘metaverse’ geleceğinin bir parçası olarak sunmuş olsa da, gün geçtikçe kripto projelerinden uzaklaşıyor.

Meta’nın ticaret ve finansal hizmetler başkanı Stephane Kasriel, bu uzaklaşmanın şirketin “içerik üreticilerini, insanları ve işletmeleri desteklemek için başka yollara odaklanmasına” izin vereceğini yazdı.

Meta sözcüsü Joshua Gunter, kararın Meta’nın Instagram’da NFT basma ve satma testlerinin yanı sıra, NFT’leri Instagram ve Facebook’ta paylaşma özelliğini önümüzdeki haftalarda sonlandıracaklarını dile getirdi.

Meta, Facebook ve Instagram İçin NFT'lerden Vazgeçiyor

Kasriel, Meta’nın içerik oluşturucuların hayranlarıyla bağlantı kurmasına yardımcı olma misyonundan vazgeçmeyeceğini, mesajlaşma ve ücretlendirme sistemleri için Reels gibi diğer ürünlerine odaklanacağını belirtti. Ayrıca, topluluklarını büyütmelerine yardımcı olmak için kendi araç setinden yararlanan NFT ve Web3 içerik yaratıcılarıyla çalışmaya devam edecek.

Kasriel ayrıca, “Bu yolculukta bize katılan ve dinamik bir alanda harika işler yapan ortaklarımıza çok teşekkür ederiz.” “Hem bugün hem de meta veri deposunda yaratıcıları, insanları ve işletmeleri uygulamalarımızda desteklemek için geliştirmeye devam ettiğimiz ürünlere uygulayabileceğimiz çok şey öğrendik.”

Yine de Meta, NFT’lerden çıkarken bile, diğer şirketler 2022’de çöken ve milyarlarca değer kaybeden bu pazara koşmaya devam ediyor.  Örneğin Reddit, NFT dijital koleksiyon avatarlarını tanıtmaya devam ediyor. Starbucks da kısa süre önce Odyssey müşteri sadakat programında 2.000 adet $100 değerindeki NFT’lerini sattı. Ayrıca Sesame Street bir NFT işbirliğini duyurdu.

Meta, Facebook ve Instagram İçin NFT'lerden Vazgeçiyor

Meta, Mayıs 2022’de Digital Collectibles özelliğini test etmeye başladı ve belirli platform kullanıcılarının NFT’lerini görüntülemesine olanak sağladı. Şirket, Eylül ayında bu özellik için destek başlattı ve Kasım ayına kadar, küçük bir ABD içerik oluşturucu grubunun Polygon blok zincirinde NFT’leri doğrudan platformlarından basmasına ve satmasına izin verdi. Bu özellik ilgi görse de, Meta stratejisini, sosyal medya platformları da dahil olmak üzere diğer alanları da keşfetmek için değiştiriyor gibi görünüyor.

Wall Street Journal, Meta’nın önümüzdeki aylarda çok sayıda işten çıkarma planladığını bildirdi. Konuyu bilen kişiler, WSJ’ye şirketin ayrıca “bazı proje ve ekipleri kapatmasının” beklendiğini söyledi.