ChatGPT, Otomobillere Entegre Edilecek

ChatGPT, Otomobillere Entegre Edilecek

PAYLAŞ
ChatGPT, Otomobillere Entegre Edilecek

ChatGPT yazılımının potansiyel kullanım alanlarının araştırıldığı, General Motors tarafından açıklandı.

OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT yazılımının AI dil modelleri, yakında General Motors araçlarındaki sanal asistanlara güç verebilir. Cuma günü Reuters tarafından bildirildiği üzere, GM’den bir yönetici, Amerikalı otomobil üreticisinin Microsoft ile daha geniş bir işbirliğinin parçası olarak ChatGPT’nin potansiyel kullanım alanlarını araştırdığını açıkladı.

ChatGPT sayesinde, konuşarak veya yazarak araçlarına çeşitli komutlar verebilecekler. Örneğin, araç içi sıcaklığı, müzik çalma isteklerini, arama yapmak istedikleri kişiyi, verdikleri komutla birlikte araca yaptırabilecekler.  Fakat GM, sıradan bir sesli asistandan daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmayı amaçladıklarını belirtiyor.

Semafor geçen hafta, bu yazılım hakkında bilgi sahibi olan kişilerin, GM’nin araçları için geliştirilmek istenen sanal kişisel asistanlarının oluşturulmasında, Microsoft’un Azure bulut hizmetini kullandıklarını belirttiğini bildirdi.

ChatGPT, Otomobillere Entegre Edilecek

OpenAI’nin teknolojisi özellikle araçlar için ayarlanacağından, GM’nin sesli asistanı büyük olasılıkla tam olarak ChatGPT gibi davranmayacak.

Ford’un henüz adı açıklanmayan asistanının, garaj kapısı işlevleri veya yaklaşan toplantıları ve görevleri hatırlatma kabiliyetine sahip olduğu biliniyor. Semafor’a göre, şirket, OpenAI teknolojisini “arabaya özel bir katman” olarak uygulamayı planladığından, GM’nin ses asistanı ChatGPT veya Bing Chat gibi davranmayacak.

Bir GM sözcüsünün Reuters’e verdiği demeçte, “Bu teknolojik geçiş, sesli komutların evrimi gibi tek bir anlama gelmiyor. Gelecekteki araçların, yeni teknolojilere entegre edilmesi söz konusu olduğunda, araçların çok daha kapsamlı ve kullanışlı olacak” dedi.

Microsoft’un, General Motors ile zaten “uzun vadeli stratejik bir ilişkisi” var. Henüz General Motor’un ChatGPT entegrasyon planları için bir zaman çizelgesi veya resmi bir duyuru yok.

ChatGPT, Otomobillere Entegre Edilecek

Bu yılın başlarında Microsoft, ChatGPT’nin sahibi OpenAI’ye milyarlarca dolarlık yatırım yapacağını duyurdu ve chatbot teknolojisini tüm ürünlerine eklemeyi hedeflediğini söyledi.

Microsoft, diğer büyük teknoloji şirketleri gibi, günümüzde yer alan araç ve ürünlere daha fazla teknoloji yerleştirme çabasını artırıyor.