Discord, Yayınladığı Gizlilik Sözleşmesi İle Şüphe Uyandırdı

Discord, Yayınladığı Gizlilik Sözleşmesi İle Şüphe Uyandırdı

PAYLAŞ
Discord, Yayınladığı Gizlilik Sözleşmesiyle Birlikte Şüphe Uyandırdı

Geçtiğimiz ay içinde Discord, güncellenen yeni gizlilik sözleşmesini paylaşmıştı.

Bu gizlilik politikasında yer alan ‘Discord görüntülü aramaların, sesli aramaların veya kanalların içeriğini depoladığı takdirde kullanıcıları “önceden” uyaracak’ detayı kullanıcıları oldukça şüphelendirdi. Birçok kullanıcı çeşitli platformlar üzerinden Discord’u sorgulayan sorular sormaya başladı. Kısa sürede birçok kullanıcı tarafından dile getirilen bu sorular ise bir Discord yetkilisi tarafından cevaplandı.

Görüşmeye katılmayan kişiler tarafından yapılan görüşme kayıtları yasa dışı olarak kabul ediliyor. Fakat Discord’un yeni gizlilik politikası, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’nden gerekli izinleri alarak bu yasadan sıyrılıyor. Bu durumun gerçekleşmesi yeni bir tartışmayı da tetiklemiş oldu.

“Genellikle görüntülü veya sesli aramaların veya kanalların içeriklerini saklamayız. Bunu gelecekte değiştirecek olsaydık (örneğin, içerik denetimini kolaylaştırmak için), bunu size önceden açıklardık. Ayrıca ekranınızı paylaştığınızda akış içeriğini saklamayız, ancak akış için küçük kapak resmini kısa bir süre için saklarız.”

Discord, Yayınladığı Gizlilik Sözleşmesiyle Birlikte Şüphe Uyandırdı

Yalnızca gizlilik politikasının çevresinde bir düzenleme yaptıklarını ifade etti.

Bu konuya yönelik bir açıklama, bir Discord yetkilisi tarafından yapıldı. Video ve ses içeriklerinin saklanması veya kaydedilmesi politikalarında herhangi bir değişiklik olmadığını ifade eden yetkili, yalnızca gizlilik politikasının çevresinde bir düzenleme yaptıklarını ifade etti.

Yetkili aynı zamanda yeni gizlilik politikasının geniş kapsamlı olduğunu ve yanlış anlaşılabileceğinin farkına vardıklarını ifade etti. Kullanıcıların endişelerini anlayabildiklerini belirtti. Yakın zamanda daha detaylı bir açıklama yapacaklarını söyledi.

Yapılan açıklamanın sonrasında, Discord kullanıcılarının içi pek rahat etmemiş gibi görünüyor. Reddit platformu başta olmak üzere kullanıcılar, bu platform hakkındaki bu sıkıntı ve şüphelerini sık sık dile getiriyor. Hali hazırda Discord, gizlilik konusunda temiz bir sicile sahip değil. Daha önce AB’de gizlilik ihlalleri nedeniyle 800.000 euro para cezasına çarptırılmıştı.

Discord, Yayınladığı Gizlilik Sözleşmesiyle Birlikte Şüphe Uyandırdı

Discord’un yenilenen gizlilik sözleşmesi ilerleyen dönemde de tartışılmaya devam edecek gibi görünüyor. Peki siz bu konuda hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.