NBA 30 Temmuz’da Başlıyor!

NBA 30 Temmuz’da Başlıyor!

PAYLAŞ
NBA 30 Temmuz'da Başlıyor!
NBA 30 Temmuz'da Başlıyor!
Mart ayından bu yana sezonu askıya alan NBA, 30 Temmuz’da başlayacak karşılaşmalarda yeni bir sisteme geçiş yapacak. Yeni sistemle birlikte NBA, Microsoft’un Teams uygulamasını kullanan kişilerin maçlarda sanal seyirci olarak bulunmasına olanak sağlayacak.

Tüm dünyada en çok izlenen spor organizasyonlarından biri olan NBA, koronavirüs nedeniyle uzun zamandır hiçbir karşılaşmaya ev sahipliği yapmadı. Ancak 30 Temmuz’da karşılaşmaların yeniden başlamasıyla birlikte bu durum sona erecek. Karşılaşmalar, hiçbir izleyicinin yer almayacağı Orlando’daki ‘bubble’da gerçekleşecek.

NBA yönetimi tarafından alınan kararda hiçbir canlı izleyicinin bulunmayacağı belirtiliyor. Ancak bu tamamen izleyicisiz maçlar oynanacağı anlamına gelmiyor. Dört gün önce yapılan açıklamada Microsoft ile iş birliği yaptıklarını ve maçlarda Microsoft’un Teams uygulamasını kullanarak stantlara ‘sanal seyirciler’ koyacaklarını açıkladı.

Sanal Seyircilerle Devam Edecek

nba-30-temmuzda-basliyor

NBA tarafından yapılan açıklamaya göre Microsoft ve NBA, sahaya sahanın üç yanını kaplayan 5,2 metre uzunluğunda dev ekranlar yerleştirecekler. Bu sanal stantlar Microsoft’un Teams uygulamasını kullanarak uygulamadaki yeni ‘Together’ modunu kullanan insanları gösterecek.

Microsoft’un Teams uygulamasına gelen yeni ‘Together’ modu, bir grup insanın bir odada oturduğunu simüle etmek için kullanılıyor. Uygulamadaki bu modda insanlar bir odada yer alan masada oturmak yerine sanal stantlarda oturuyor gibi gösterilecek. Böylece maçı izleyene seyirciler gerçek anlamda sanal seyirciler olacak.

nba-30-temmuzda-basliyor

NBA’in yeni getirdiği sanal seyirci sistemi ile aynı anda maksimum 320 sanal koltuğun doldurulmasına izin verilecek. Yani NBA maçında en fazla 320 sanal izleyici olacak. Bu izleyicilerin sesleri de projede önemli bir rol oynuyor. Çünkü sesleri hem sahaya hem de maçı farklı platformlardan canlı olarak izleyenlere  aktarılacak.

NBA, geçtiğimiz mart ayında Utah Jazz’da bir oyuncunun koronavirüs testinin pozitif çıkmasıyla birlikte sezonu askıya almıştı. Uzun süredir beklenen maçlar, Walt Disney World Resort’ta ‘bubble’ ismi verilen ve oyuncuların, personelin ve medyanın sürekli test edildiği yerde yeniden başlayacak.

NBA’in yeni maç sistemi kapsamında kameraların yerleşiminde ve kullanımında da değişiklik olacak. Yapılan açıklamaya göre kameralar, normalde saha kenarında oturan seyircilerin yerini alabilecek. Bununla birlikte oyuncuların güvenliği için sahaya yakın kameraların büyük çoğunluğu uzaktan kontrol edilecek.