Rekabet Kurulu, Facebook ve WhatsApp Hakkında Soruşturma Başlattı!

Rekabet Kurulu, Facebook ve WhatsApp Hakkında Soruşturma Başlattı!

PAYLAŞ
Rekabet Kurulu, Facebook ve WhatsApp Hakkında Soruşturma Başlattı!
Rekabet Kurulu, Facebook ve WhatsApp Hakkında Soruşturma Başlattı!

Özellikle son günlerde gündemden düşmeyen WhatsApp’ın yeni gizlilik ilkeleri hakkında soruşturma başlatıldı. Pek çok kişinin tepkisini çeken yeni gizlilik ilkeleri kapsamında Facebook bizden DNA dizilimimize kadar istiyor. WhatsApp yeni gizlilik sözleşmesini kabul eden kullanıcıların Facebook ile paylaşacağı bilgiler şunlar:

 • Hesap Bilgileri
 • Mesajlar
 • Bağlantılar
 • Durum Bilgisi
 • İşlem ve Ödeme Verileri
 • Müşteri Desteği ve Diğer İletişimler
 • Kullanım ve Kayıt Bilgileri
 • Cihaz ve Bağlantı Bilgileri
 • Konum Bilgileri
 • Çerezler
 • Başkalarının Sizin Hakkınızda Sağladığı Bilgiler (Üçüncü taraftan sağlanır.)
 • Kullanıcı Şikayetleri (Üçüncü taraftan sağlanır.)
 • WhatsApp’taki İşletmeler (Üçüncü taraftan sağlanır.)
 • Üçüncü Taraf Hizmet Sağlayıcıları (Üçüncü taraftan sağlanır.)
 • Üçüncü Taraf Hizmetleri (Üçüncü taraftan sağlanır.)

rekabet-kurulu-facebook-ve-whatsapp-hakkinda-sorusturma-baslatti

Bu bilgilerin sonu gelmeyen Facebook şirketler zinciriyle paylaşılacağı düşünülünce oldukça korkutucu ve sinir bozucu geldiğini söyleyebiliriz. Facebook tarafından yapılan açıklamada bu verilerin firmanın bünyesindeki farklı sosyal medya kanallarından gelen verilerle entegre edileceği ve bu sayede yan hizmetlerin geliştirileceği söylendi.

Ancak kullanıcılar tarafından büyük bir tepki gören bu karar WhatsApp’ın kullanım oranını gittikçe düşürebilir. Kullanıcıların gizliliğini tehlikeye sokan bu sözleşme hakkında Rekabet Kurulu da açıklama yaptı.

rekabet-kurulu-facebook-ve-whatsapp-hakkinda-sorusturma-baslatti

Yapılan açıklamaya göre Facebook’un yeni WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi ile birlikte zorunlu kıldığı veri paylaşımı konusunda soruşturma başlatıldı. Facebook’un bu zorunluluğu kaldırması ve zorunluluktan çıkardığını kullanıcılara duyurması gerektiği ifade ediliyor.

Rekabet Kurulu’nun Facebook’un WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Hakkında Yaptığı Açıklama

rekabet-kurulu-facebook-ve-whatsapp-hakkinda-sorusturma-baslatti

“Rekabet Kurulu’nun 11.01.2021 tarihli ve 21-02/25-M sayılı kararıyla, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğu hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (hepsi birlikte “Facebook” olarak anılacaktır) hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açılmıştır.

Bilindiği üzere, son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, söz konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir.

Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir.”