Dünya Sağlık Örgütü, Corona Virüsü İçin “Uluslararası Acil Durum” İlan Etti!

Dünya Sağlık Örgütü, Corona Virüsü İçin “Uluslararası Acil Durum” İlan Etti!

PAYLAŞ
Dünya Sağlık Örgütü, Corona Virüsü İçin Uluslararası Acil Durum İlan Etti!
Dünya Sağlık Örgütü, Corona Virüsü İçin Uluslararası Acil Durum İlan Etti!

İlk etkilerini Çin’de gördüğümüz ve orada hızla yayılan Corona Virüsü için sıkı önlemler alınmakta. Virüsün kaynağı ve tedavisi ile ilgili yapılan araştırmalar büyük bir özveriyle devam ediyor. Ancak yine de kontrol altına alınabildiğini söyleyemeyiz. Dünya Sağlık Örgütü de bu konuda çalışmalar başlatacak.

Hava ve temas yolu ile bulaşabilen virüs fazlasıyla tehlikeli ve ölümcül. Çin Hükümeti’nin açıklamalarına göre Çin genelinde şu anda 7.711 kesinleşmiş ve 12.167 şüphelivaka bulunuyor. Sağlık Bakanlığı temsilcilerinin paylaştığı verilere göre 1.370 kişinin durumu ciddi ve 170 kişi hayatını kaybetmiş.

Birçok yerleşim alanı karantina altına alınmış durumda. İnsanlar sokağa çıkmıyor. Çünkü virüs çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Kalabalık kentlerin sokakları şu an bomboş. Mağazalardaki yiyecek stokları neredeyse tükenmiş halde. Yolları ise toplu taşıma ve acil durum araçları kullanıyor. Hastalığın yayıldığı şu günlerde sokaklarda özel araç görmek pek de mümkün değil.

Peki Corona Virüsü farklı ülkelere yayılmış olabilir mi? Pek çok ülkede bu hastalıkla ilgili teşhis konulan hasta var. Ayrıca karantina ve ulaşım yolları konusunda önlemlerin geç alındığını da düşünürsek Çin’li turistler aracılığıyla virüsün farklı ülkelere ulaşmış olması muhtemel. Çin Hükümeti geç reaksiyon gösterdiğini kabul etti. Aynı şekilde Dünya Sağlık Örgütü de kendi hatasını kabul ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün açıkladığı verilere göre bugüne kadar Çin dışında 18 ülkede 82 vaka rapor edildi. Bu 82 kişiden 7’sininse daha önce Çin’e seyahat etmediği belirtildi. Ülkemizde de birkaç şüpheli vaka ile karşılaşıldı ancak korkulan gerçekleşmedi. Yani virüsün Çin’li bir turistten ya da seyahat eden bir vatandaşın geri dönmesiyle bulaşmış olması muhtemel. Ayrıca bu rapordan da anladığımız üzere alınan önlemlerin yeterli olmadığını görüyoruz.

Dünya Sağlık Örgütü’nün aldığı kararı referans alan Birleşmiş Milletler üyesi olan ülkelerin sınırlarını kapatma hakkı bulunuyor. Şu anda hastalığın yayılmasına engel olmak için en iyi önlem olarak bu görülüyor. Henüz kesin bir tedavisi bulunmayan hastalık için bilim insanları büyük çaba sarf ediyor. Ancak yakın zamanda bu tarz bir önlemin alınması muhtemel.

Ülkemizin Çin’de yaşayan ve enfekte olmayan vatandaşları geri getirme konusunda yoğun bir çaba gösterdiğini söyleyebiliriz.