Dünyanın En Uzun Hayvanı Keşfedildi!

Dünyanın En Uzun Hayvanı Keşfedildi!

PAYLAŞ
Dünyanın En Uzun Hayvanı Keşfedildi!
Dünyanın En Uzun Hayvanı Keşfedildi!

Dünyanın En Uzun Hayvanı Keşfedildi! Batı Avustralya kıyılarında bilim insanları tarafından keşfedilen dev bir deniz canlısı şimdiye kadar keşfedilmiş en uzun hayvan olarak adlandırıldı. Araştırmacılar, uzaktan kontrol ettikleri bir araçla keşif yaparken derin denizlerde canlıya rastladı.

Schimdt Okyanus Enstitüsü (SOI) Araştırma Gemisinde çalışan araştırmacılar, canlının Batı Avustralya kıyılarında garip, bilinmeyen bir beslenme konumunda bulunduğunu ve göründüğünden çok daha büyük olduğunu söyledi. ‘sifonofor Apolemia’ olarak adlandırılan canlı, denizanası ve mercanlarla ilişkili bir tür gibi görünüyor.

sifonofor Apolemia Nedir

Binlerce küçük klondan oluşan yırtıcı sualtı kolonisidir. Çeşitli deniz hayvanları ve balıkları avlayarak yaşamını sürdürür. Klonların bir kısmı avı zehirlerken diğerleri avı yutar ve besini tüm koloniye yayar. Bazı sifonofor türleri insanlar için ölümcül tehdit oluşturabilir ve bugüne kadar keşfedilen en büyük sifonofor 50 metreydi.

Bu canlı, Siphonophore (Sifonofor), görünenin aksine tek bir  organizmadan oluşmuyor. Zooids adı verilen bir arada yaşayan çok sayıda küçük canlıların birleşiminden oluşuyor. Fizyolojik olarak birbirine bağlanmış pek çok “zooid”den oluşan koloni hayvanıdır. Her bir zooid, bağımsız olmak yerine birbirine yapışık yaşıyor. Bir tane zooid tomurcuklanarak zincirleme olarak koloniyi oluşturuyor. Koloninin tamamının bir hayvan olarak tanımlanmasının sebebi, zooidlerin özelleşmiş görevleri olması.

dunyanin-en-uzun-hayvani-kesfedildi

Sifonoforların, başka hayvanlarda olduğu gibi organları meydana getiren özel dokuları yok. Onun yerine, farklı görevlerde uzmanlaşmış genetik olarak özdeş bireylerden oluşuyorlar. Bireylerin bazıları dokunaçları meydana getirirken, bazıları da beslenme birimlerini, yüzerlik ya da üremeyle ilgili yapıları oluşturuyor.

sifonofor Apolemia olarak adlandırılan canlı, denizanası ve mercanlarla ilişkili bir tür gibi görünüyor. Bunun yanı sıra SOI ekibi tarafından yeni keşfedilen sifonofor türünün sarmal yapıda olduğu görülüyor. Dış çapı 15 metre, çevre uzunluğu 50 metredir. Canlının toplam uzunluğu ise 120 metre civarında olduğu düşünülüyor.

SOI, keşfedilen canlının bir videosunu şu ifadelerle paylaştı: Ningaloo Kanyonunda kaydedilen bu güzel, dev siphonophore Apolemia’ya göz atın. UFO benzeri bir beslenme duruşunda kaydedilen bu canlının dünyanın en büyük canlısı olması muhtemel görünüyor.”

Dünyanın En Uzun Hayvanı ile ilgili haberimizin sonuna geldik. Bizi takip etmeyi unutmayın.