İletişim Başkanlığı, Dünya Genelindeki Koronavirüs Vaka Sayısını Açıkladı

İletişim Başkanlığı, Dünya Genelindeki Koronavirüs Vaka Sayısını Açıkladı

PAYLAŞ
İletişim Başkanlığı, Dünya Genelindeki Koronavirüs Vaka Sayısını Açıkladı
İletişim Başkanlığı, Dünya Genelindeki Koronavirüs Vaka Sayısını Açıkladı

İletişim Başkanlığı, Dünya Genelindeki Koronavirüs Vaka Sayısını Açıkladı! 2019 yılının sonlarına doğru Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan CoVID-19 salgını dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. Koronavirüs Çin ile sınırlı kalmayarak hızlı bir şekilde birçok ülkeye sıçramayı başardı. Hayatı pek çok yönden olumsuz etkileyen koronavirüs ülkemizde de etkilerini büyük oranda hissettirmeye başladı.

Hava ve temas yolu ile bulaşabilen virüs fazlasıyla tehlikeli ve ölümcül. Birçok yerleşim alanı karantina altına alınmış durumda. İnsanlar sokağa çıkmıyor. Çünkü virüs çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Kalabalık kentlerin sokakları şu an bomboş. Okullar tatil edilmiş ve mağazalar kepenk indirmiş durumda.

Hastalık artık birçok Avrupa ülkesinde de etkilerini gösteriyor. Ertelenen spor müsabakaları, etkinlikler, sokağa çıkma yasakları ve karantina altına alınan şehirler… İlerleyen günlerde daha farklı önlemlerin de söz konusu olması muhtemel. Ancak Dünya genelinde gidişat bu şekildeyken Çin’de umut veren bir gelişme yaşandı.

Koronavirüs pandemisinin yaşanmasının ardından dünya gündeminden düşmeyen Çin’in Wuhan kenti, karantina günlerine veda etti. Wuhan’da yaşayanlar, dün itibariyle kentten izin almadan çıkabilmeye başladılar.

Covid-19 pandemisi için T.C. İletişim Başkanlığı tarafından yeni bir infografik paylaşıldı. Paylaşılan grafiğe göre en çok vaka ve ölüm sayısı ABD’de yaşandı. Birçok farklı alandan veriler toplayan İletişim Başkanlığı; ülkelerdeki vaka, ölüm ve iyileşme sayılarını açıkladı.

T.C. İletişim Başkanlığı’nın resmi Twitter hesabından saat 12 Nisan 21:00’a ait veriler için yapılan açıklamada, “12 Nisan 2020, saat 21.00 itibariyle Türkiye ve dünya genelinde yeni tip koronavirüs ile ilgili mevcut durum: Türkiye’de şu ana kadar toplam 376.100 test yapılmış olup, 56.956 Koronavirüs vakası tespit edilmiş, 1.198 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 3.446 hasta iyileşmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Koronavirüse karşı en çok yara alan ülkeler genel olarak Avrupa’da yer alan İtalya, İspanya ve Fransa başta olmak üzere, tüm Avrupa’da koronavirüs vakaları artıyor. Pik noktasına ulaştığı düşünülen İtalya’da ise vaka ve ölüm sayılarının gün geçtikçe azaldığı görülüyor.

Amerika’da ise durum çok ciddi boyutlara ulaşmış durumda. 545.934 kişiye ulaşan vaka sayısı sonucunda 21.474 kişinin öldüğünü belirtiliyor. Aynı süreçte 31.120 kişinin iyileşip taburcu edildiği açıklandı.

Koronavirüs için tedavi çalışmaları sürüyor. Umarız yakın zamanda bir tedavi yöntemi bulunur ve olağan yaşantımıza geri dönebiliriz.