Maingear, PC Kasasından Solunum Cihazı Üretti!

Maingear, PC Kasasından Solunum Cihazı Üretti!

PAYLAŞ
Maingear, PC Kasasından Solunum Cihazı Üretti!
Maingear, PC Kasasından Solunum Cihazı Üretti!

Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını süpergüç olan ABD’yi bile çaresiz bıraktı. Ülkerindeki kötü gidişata dur demek isteyen birçok firma devletlerine ve halka büyük yardımlarda bulundu. Amerika’da Tesla’nın başlattığı yardım çalışmalarında Tesla Model 3’ün parçalarından solunum cihazı üretilip ihtiyacı olan hastanelere gönderilmesi fazlasıyla takdir toplamıştı. Daha sonra ABD Başkanı Donald Trump, Ford ve General Motors’dan solunum cihazı üretmelerini istemişti. İki firma da koronavirüs vakalarında halkına destek olmak adına solunum cihazı üretmek için harekete geçti. Şimdiyse Maingear benzer bir yardım üzerinde çalışıyor. Özellikle maliyetinin düşük olmasıyla öne çıkıyor.

Son 24 saatte 4 binden fazla ölümün yaşandığı ABD’de birçok firmanın solunum cihazı ve tıbbi malzemeler üreterek destek olması oldukça duyarlı bir hareket. Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında birçok teknoloji şirketi imkanlarını seferber ederken, Maingear’den önemli bir açıklama geldi. Maingear, bilgisayar kasalarını kullanarak LIV adında bir solunum cihazı geliştirdiğini açıkladı. New Jersey merkezli firma, bünyesindeki F131 PC kasasının eski bir versiyonunu kullanarak geliştirdiği solunum cihazına LIV adını verdi.

Maliyeti Düşük ve

İtalya ve İsviçre’de halihazırda kullanımda olan bir platform üzerine kurulan solunum cihazı, otomatik çalışma, ön ayar ve dokunmatik ekran gibi kullanımı kolaylaştıracak özelliklere sahip.. Amerikalı firma, LIV adlı cihaz ile 1,5 saniye gibi kısa bir sürede oksijen verilebileceğini söylüyor. Cihazın maliyetinin ise oldukça düşük olduğu belirtiliyor.  Maingear tarafından yapılan açıklamada normal şartlarda hastanelerde kullanılan solunum cihazlarının maliyetinin 4 kat daha fazla olduğunu belirtiliyor. Firmaya göre bilgisayar kasasından üretilen LIV’in maliyeti, bu solunum cihazlarının yalnızca dörtte biri kadar.

Diğer yandan LIV’in kullanıma hazır olabilmesi için ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden (FDA) onay alması gerekiyor. Şu anda ABD içinde dağıtmak için eyalet ve şehir yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştirdiğini belirten Maingear, LIV’in farklı ülkelerde de kullanılabilir olmasını umuyor. Bu ucuz cihaz maliyetiyle birçok hastaya umut olabilir. Hastane kapasitelerinin dolduğu şu günlerde insanlar bu tarz cihazları evlerine temin etmek zorunda kalıyorlar. Ucuz olmasıyla öne çıkan bu solunum cihazı pek çok kişinin ulaşabileceği bir fiyatla sunulacaktır.