Kafe ve Restoranlar Kapanacak mı?

Kafe ve Restoranlar Kapanacak mı?

PAYLAŞ
Kafe ve Restoranlar Kapanacak mı
Kafe ve Restoranlar Kapanacak mı

Gerçekleştirilen son Kabine Toplantısı öncesinde kafelerin ve restoranların hangi illerde açık olduğu risk durumuna göre belirlenmişti. Düşük, orta ve yüksek risk gruplarında belirlenen kapasite oranlarına göre 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet göstereceği duyurulmuştu. Ancak geçtiğimiz gün gerçekleştirilen Kabine sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın %50 kapasite şekilde çalışabilecektir. Ramazan boyunca lokanta ve kafe gibi işletmeler hizmetlerini paket servisle sınırlandıracak.” açıklamasında bulundu.

Kafeler ve Restoranlar Kapanacak mı?

Kafe

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Beştepe’de toplandı. Başkanlığını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde gerçekleştirilen Kabine’de restoran, kafe, lokanta ve AVM’lerdeki durumlar değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine sonrasında şu şekilde açıklama yaptı:

“Çok yüksek riskli grubu temsil eden kırmızı kategorideki iller nüfusumuzun % 80’ini temsil eden 58 şehre ulaşmıştır. Türkiye’nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21:00 ve 05 olarak her gün devam edecektir. Kırmızı kategorideki illerde, pazar günü uygulanan kısıtlama artık cumartesi ve pazar olarak sürecektir. Lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın %50 kapasite şekilde çalışabilecektir. Kapanma saati sonrası ve sokak kısıtlaması günlerindeki paket servisi devam edecektir.

Ramazan ayında fedakarlık yapacağız. Ülke genelinde hafta sonu sınırlaması uygulayacağız. Sadece Ramazan boyunca lokanta ve kafe gibi işletmeler hizmetlerini paket servisle sınırlandıracak. Yine ramazan boyunca toplu iftar ve sahur gerçekleştirilemeyecektir.

Kafe ve lokantalara bazı katkılar sağlayacağız. Nisan ve Mayıs aylarınca normalleşme ve izin kapsamın sigorta desteğinden yararlanamayan lokanta ve kafe çalışanlarının primleri desteklenecek nakdi yardım yapılacaktır.”

Risk Durumuna Göre Renk Kodları

korona renk haritası

Cumhurbaşkanı’nın bu açıklamalarıyla birlikte güncel risk haritası da yayınlandı. Güncellenen verilere göre 58 ilimiz çok yüksek riskli anlamına gelen “Kırmızı” kategoriye dönerken yalnızca Şırnak düşük risk anlamına gelen “Mavi” kategoride kalabildi.

Kırmızı Olan İller

Edirne, Kırklareli, İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Aydın, Muğla, Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Bilecek, Kütahya, Eskişehir, Düzce, Bolu, Antalya, Konya, Isparta, Karaman, Mersin, Niğde, Aksaray, Nevşehir, Kayseri, Ankara, Kırıkkale, Yozgat, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bartın, Çorum, Sinop, Amasya, Tokat, Samsun, Sivas, Ordu, Malatya, Osmaniye, Kilis, Gaziantep, Adıyaman, Elazığ, Erzincan, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Erzurum, Artvin, Ardahan, Iğdır, Zonguldak.

Turuncu Olan İller

Manisa, Denizli, Burdur, Afyonkarahisar, Adana, Hatay, Kahramanmaraş, Tunceli, Bingöl, Ağrı, Kars, Kırşehir

Sarı Olan İller

Manisa, Denizli, Burdur, Afyonkarahisar, Adana, Hatay, Kahramanmaraş, Tunceli, Bingöl, Ağrı, Kars, Kırşehir