Pandemi Sürecinde Marmara Bölgesi Kızarabilir!

Pandemi Sürecinde Marmara Bölgesi Kızarabilir!

PAYLAŞ
Pandemi Sürecinde Marmara Bölgesi Kızarabilir!
Pandemi Sürecinde Marmara Bölgesi Kızarabilir!

Koronavirüs sürecinde pek çok farklı önlem alınsa da ilk vakanın ortaya çıkmasından, günümüze kadar geçen sürede yeterli olmadığını görüyoruz. 1 yıldan uzun süredir tüm dünyayı etkisi altına alan virüs için ülkemizde de çeşitli uygulamalar yürürlükte. Bu uygulamalardan sonuncusu ise vaka yoğunluğuna göre illere farklı renk kodlarının verilmesi oldu.

Mavi, sarı, turuncu ve kırmızı olmak üzere dört farklı kod bulunuyor. Vatandaşlar, bulundukları şehrin renk koduna göre çeşitli özgürlüklerden faydalanabiliyorlar. Bu sistemde vaka yoğunluğuna göre mavi, sarı, turuncu ve kırmızı azdan-yükseğe doğru sıralanmış durumda. Herkesin gönlünden geçen tüm illerin maviye dönmesi olsa da gidişat tam tersini gösteriyor.

Marmara Bölgesi Kırmızıya Dönebilir

İllere Göre Renk HaritasıKoronavirüs risk haritasını değerlendiren Bilim Kurulu üyesi Profesör Doktor Mustafa Hasöksüz önemli açıklamalarda bulundu. Bir televizyon programında açıklamalar yapan Hasöksüz, “Marmara Bölgesi’nde İstanbul, Çanakkale, Tekirdağ, Kocaeli gibi illerimiz kırmızıya dönecek gibi duruyor. İller bazında bize bunu gösteriyor.” dedi. Bilim insanı açıklamalarına şu şekilde devam etti:

 

“İngiltere varyantının yaygınlığı maalesef günlük vaka artışına ve haritadaki renklerin kötüye gitmesine neden olacak gibi görünüyor.”

İllere göre vaka sayısı

İngiltere varyantının etkilerine ve Karadeniz’deki vaka yoğunluğun giderek yükselmesiyle ilgili de önemli bilgiler verildi. Hasöksüz, “Karadeniz’de günlük vakaların çok yüksek olmasındaki en önemli etken, o bölgede İngiltere tipi mutantının olmasından dolayı. Bu varyantın ikinci bir özelliği daha var. Varyant virüslerle birlikte aile içinde 1 kişi 3-4 kişiye bulaştırır hale geldi. En tehlikeli kısım toplu taşıma içinde seyahat edenlerin, kapalı alandaki restoran ve kafelerdekilerin kurallara uymaması durumu.” ifadelerini kullandı.

Sarı ve Mavi Renklerin Azalması Bekleniyor

Taksim Kalabalık

Hasöksüz sözlerine “Renklendirilmiş haritada baktığımızda sarı ve mavilerin azalacağını, turunculardan kırmızıya döneceğini göreceğiz. Özellikle Marmara Bölgesi’nde İstanbul, Çanakkale, Tekirdağ, Kocaeli gibi illerimiz kırmızıya dönecek gibi duruyor. İller bazında bize bunu gösteriyor.” şeklinde devam etti.

“Avrupa’da benzer bir olayı yaşıyorlar. Bu rakamların tutulabilmesi için tek yönlü önlemler yeterli gelmiyor. Aşılama takviminin hızlanması gerekiyor. Biz 10 milyonu geçen bir aşılama yaptık, önümüzdeki günlerde vatandaşlarımız biraz daha gayret etseler vaka sayılarını biraz daha aşağıya çekebileceğimizi düşünüyorum.”