Ramazan Ayında Geçerli Olacak Tüm Kısıtlamalar

Ramazan Ayında Geçerli Olacak Tüm Kısıtlamalar

PAYLAŞ
Ramazan Ayında Geçerli Olacak Tüm Kısıtlamalar
Ramazan Ayında Geçerli Olacak Tüm Kısıtlamalar

Koronavirüs nedeniyle bir yıldan uzun bir süredir hayatımızı karantinada geçirdik. Ancak yine de hastalığın yayılmasının önüne geçemedik. Özellikle normalleşme kapsamında halkın rahatlamasına izin verilmiş ve bu da vaka sayılarının artmasına neden olmuştu. Ülkemizin tamamı normalleşme sürecinde belirlenen vaka yoğunluğu renk kodlarından kırmızıya döndü. Bu da kısıtlamalarla ilgili soruları tekrar gündeme getirdi.

Geçtiğimiz günlerde Beştepe’de yapılan kabine toplantısının ardından Ramazan ayı boyunca alınacak tedbirler ve kısıtlamalar kararlaştırıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açıklamalarında yeni kısıtlamalara yer verdi.

İçişleri Bakanlığı Genelge Gönderdi

ramazan-ayinda-gecerli-olacak-tum-kisitlamalar

Ramazan ayına girmemizin hemen öncesinde İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine gönderdiği genelgede, iftar, sahur gibi etkinliklerin ve iftar çadırlarının yasaklandığını; teravih namazlarının da camilerde değil, evde kılınacağını yazmıştı. Bu tür etkinliklere Ramazan ayı boyunca müsaade edilmeyecek.

Ek olarak Ramazan pidesi ve ekmek satışları, iftardan 1 saat öncesine kadar yapılabilecek ve sonlandırılacak. İftardan sonra ise fırınlar üretim, satış ve diğer hazırlık işlemlerini yapmaya devam edebilecek.

Hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet göstermeleri öngörülen market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilerin açılış-kapanış saatlerine uygun hareket edip etmediklerine bakılacak. Ek olarak halkın en yakınındakine, araç kullanmaksızın ve sadece zorunlu ihtiyaçların karşılanması amacıyla gidilebilmesi kuralına uygun hareket edilip edilmediğine bakılacak.

Genelgenin tamamına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Uygulamaya Alınan Kararlar

Cumhurbaşkanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya göre hafta sonu sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Hafta içi sokağa çıkma yasağı saatleri ise 21.00 – 05.00 arasından 19.00 – 05.00 saatleri arasına çekildi.

Uygulamaya alınan diğer bir karar ise şehirlerarası seyahatle ilgili. Zorunlu haller dışında şehirlerarası seyahate izin verilmeyecek. Herhangi bir zorunluluğunuz veya mazeret / izniniz yoksa sokağa çıkmanın serbest olduğu saatler aralığında da şehirlerarası seyahat yapamayacaksınız.

65 yaş üstü

Pandemi sürecinin ilk tedbirlerinden biri olan 65 yaş üstü ve 18 yaş altı vatandaşların şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanma yasağı, Ramazan ayı boyunca tekrar uygulamaya alındı.

Eğitimde sınav dönemine giren 8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları var olan eğitimlerine devam edecek. Bunlar dışındaki tüm eğitim kademelerinde ise uzaktan eğitime geçiliyor.

Lokanta, cafe vb. işletmelerle ilgili ise kapatılmamasına ancak bazı kısıtlamalar getirilmesi yönünde karar alındı. Lokanta ve benzeri işletmeler, belirlenen saatler içerisinde yalnızca paket servis ve ‘gel-al’ hizmeti verebilecek.

Konaklama tesisleri içerisinde bulunulan yeme-içme yerlerinin sadece konaklama yapan müşterilerine hizmet verip vermediği, masada en fazla iki kişiye servis açılması kararı alındı.