PhoneGap Kurulumu ve Mobil Uygulama Projesi Oluşturmak

PhoneGap Kurulumu ve Mobil Uygulama Projesi Oluşturmak

PAYLAŞ

Gün geçtikçe mobil cihazlara olan ilgi artıyor. Bununla birlikte Mobil cihaz sektöründe kişi ve kurumlar yerini almak için büyük çaplı bir yarış içerisinde.

Bugün sizlere en kolay mobil uygulama nasıl yapılır? Hangi platformlarda mobil uygulama geliştirmeliyiz? Mobil uygulama geliştirirken dikkat etmeniz gereken hususları size aktaracağız.

build-diagram-1024x353

Hangi Platforma uygulama yazmalıyız?

Bildiğiniz üzere Android cihazlara uygulama geliştirmek istiyorsak JAVA, iOS bir cihaza uygulama geliştirmek istiyorsak Objective-C, Swift bilmeniz ve bunun yanında MAC OS bir işletim sistemini iyi bir şekilde bilmeniz gerekir. Tabi hepsi için ayrı ayrı kod yazabilirseniz. Ta ki bugün sizlere bahsedeceğimiz PhoneGap ile tek bir platformda 7 farklı mobil işletim sistemine uygulama geliştirebiliriz. PhoneGap; Adobe tarafından satın almadan önce, Apache Cordova’ idi. PhoneGap web programlama ile ilgilenenler ve HTML, CSS ve Javascript bilen herkes için platform bağımsız olarak uygulama geliştirmek olanak sağlayan bir framework’tür.

promo
PhoneGap Nasıl Kurulur?

Bilgisayarımıza PhoneGap kurmak için ilk olarak Node js yüklemek gerekir daha sonra cmd (komut işlemci) ile “npm install –g phonegap” komutu yazılır ve framework sistemimize dahil olur. Eğer bu şekilde yükleme yapamazsanız size daha kısa yöntemini anlatayım, PhoneGap Desktop adresinden Windows: Download PhoneGap Desktop 0.1.2 for Windows yazısına tıklayıp gerekli dosyaları yükleriz. Programı yükledikten sonra sol yukarda + işaretine tıklanır ve proje adı gibi bilgileri yazdıktan sonra nereye kaydetmek istediğimizi gösterir ve kaydet butonuna basılır. Projeyi demo’ya almak için PhoneGap Build adresinden adobe hesabı ile giriş yapılır ve www. dosyası zip. Şeklinde siteye atılır, işlem birkaç dakika sürdükten sonra size indirme linki ve kare kod verilir. İsteğe bağlı olarak .apk dosyasını cihazıma atar ya da direk kare kod okutarak uygulamamızı indirebiliriz. PhoneGap kurulumunu daha detaylı incelemek için bu videoyu izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.