Efsane Sanatçı David Bowie Hayatını Kaybetti

Efsane Sanatçı David Bowie Hayatını Kaybetti

PAYLAŞ

Dünyanın en önemli sanatçılarından biri olan Glam rock’ın kralı David Bowie 18 aydır devam eden kanser mücadelesinde yenik düştü. Uzun zamandır kanser hastalığıyla mücadele eden sanatçı bugün 69 yaşında aramızdan ayrıldı.

Glam rock’ın kralı olarak tanınan İngiliz sanatçı, sayısız yıldıza da örnek olmuştu. 2003 yılında kendisine teklif edilen şövalyelik ünvanını geri çeviren David Bowie, Rolling Stones’un En İyi 500 Albüm listesinde 6. sırada ve En İyi 500 Şarkı listesinde de 5 şarkısı bulunuyor. Bowie, Rolling Stones’un En İyi Şarkıcılar listesinde ise 23. sırada yer alıyor.

david-bowieSon Albümünü Çıkardıktan İki Gün Sonra Öldü

Bowie’nin son albümü “Blackstar”, doğumgünü olan 8 Ocak’ta piyasaya çıkmıştı. Efsane müzisyen, 8 Ocak 1947’de David Jones adıyla Londra’da doğmuş, Monkees grubundan Davy Jones’un şöhret olması ardından 1966’da adını değiştirmişti.

140 Milyon Albüm Satışına Ulaştı

1972’de “The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars” adlı albümüyle uluslararası alanda ün kazanan sanatçının, “Let’s Dance”, “Hereos”, “Under Pressure” gibi birçok hit şarkısı bulunuyordu. Sağlık durumuyla ilgili yıllardır söylentiler bulunan David Bowie, 8 Ocak 1947’de Londra’nın Brixton semtinde dünyaya geldi. Asıl adı David Jones olan Bowie, 1966 yılında “The Monkees” grubundaki Davy Jones ile karıştırılmamak için adını değiştirmişti.Kariyeri boyunca dünya çapında 140 milyon albüm satışına ulaşan Bowie, İngiltere’de dokuz, ABD’de de beş platin plak kazanmıştı.