Erkekler ‘selfie’yi Kadınlardan Daha Çok Seviyor

Erkekler ‘selfie’yi Kadınlardan Daha Çok Seviyor

PAYLAŞ

SON dönemlerin en popüler teknoloji trendlerinden biri olan ‘selfie’ Türkiye’deki erkeklerin kadınlara göre daha çok fazla ilgisini çekti. Akıllı telefon üreticisi HTC’nin son üç ayda sosyal medyada paylaşılan 70 bin selfie etiketli paylaşımın tarandığı ‘Türkiye’de Selfie Araştırması’na göre Türkiye’deki erkeklerin yüzde 49’u kendi selfiesini çekiyor.

Kadınlardaysa bu oran yüzde 38 civarında. Doğu Anadolu Bölgesi’nde selfie paylaşanların yüzde 60’ı erkek, yüzde 29’u kadın olurken, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ise selfie paylaşanların yüzde 63’ünü erkekler, yüzde 24’ünü kadılar oluşturdu. Kadınların sadece Marmara ve Akdeniz bölgelerinde erkekleri geçtiği görülürken, İç Anadolu Bölgesi’nde ise sadece 1 puan farkla erkekler öne geçti.

Araştırmada tekli selfie’lerin birçok kişinin yer aldığı selfie’lere oranla daha çok fazla olduğu görüldü. Araştırma dahilinde tekli selfie’lerin oranı yüzde 59 olurken, çoklu selfie’lerin oranı ise yüzde 41 oldu. Bu kritere göre en sosyal selfie’ler tekrar Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden çıktı. Güneydoğu’daki çok fazla kişi barındıran selfie’ler yüzde 55 iken, tekli selfie’ler yüzde 45’te kaldı. Selfie’lerde aile üyelerine en çok fazla yer veren bölge ise yüzde 10 oranıyla tekrar Güneydoğu oldu. Araştırmaya göre en güler yüzlü selfie’ler Güneydoğu ve Ege’den, en doğallar ise Doğu Anadolu’dan çıktı. En somurtkan selfie’ler ise İç Anadolu, Marmara ve Akdeniz’den.

PAYLAŞ
Önceki makalePenguenler Balıkları Tat Almadan Yutuyor
Sonraki makaleApple, Dünyanın En Değerli Markası
Gezegende.com, teknoloji, bilişim, sosyal medya ve internet odaklı haber portalıdır. 2013 Temmuz ayında yayına başlayan Gezegende.com'u yakından takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.