ESET Smart Security 2018 Premium İncelemesi

ESET Smart Security 2018 Premium İncelemesi

PAYLAŞ

Kişisel bilgisayarlar için geliştirilen güvenlik yazılımı ESET Smart Security 2018 Premium ürününü inceliyoruz. Bakalım popüler güvenlik yazılımı üreticisi ESET, kullanıcılarına neler sunmuş? Detaylar inceleme makalemizde…

ESET, kişisel bilgisayar güvenliği ve kurumsal güvenlik çözümleri konusunda uzun yıllardır hayatımızda olan ve yakından tanıdığımız bir marka… Şirketin son kullanıcılara yönelik güvenlik yazılımlarından en yenilerinden biri olan ESET Smart Security 2018 Premium’u tüm yönleri ile test ettik.

ESET, bu yazılımı her yönüyle kullanıp görebilmeniz için 30 günlük bir deneme süresini, yazılımı indiren herkese ücretsiz olarak sunuyor. “Premium” özelliklerin tamamını, deneme sürümü esnasında deneyip görebiliyorsunuz. Bunun için, sadece mail adresinizi girmeniz yeterli oluyor. Deneme sürümünde hiçbir şekilde kısıtlama olmadan ve tam performansıyla çalışan ESET Smart Security 2018 Premium’un detaylarına hep beraber bakalım…

Kuruluma dair

ESET’in web sitesinden yazılımın küçük boyutlu yükleyicisini indirmek gerekli. Çalıştırmanızla beraber, bu küçük uygulama ESET’in sunucularına bağlanıyor ve ESET Smart Security 2018 Premium yazılımınızı indirerek kuruyor. Gerek kurulum, gerekse uygulamanın tamamı Türkçe olduğu için kurulum işlemlerinizi zorlanmadan tamamlayabilirsiniz. Lokalizasyon çalışmaları oldukça başarılı…

Yazılımla ilgili isteğe bağlı geri bildirim gönderebilirsiniz.

Kurulum bitince, ESET Smart Security 2018 Premium ek uygulamalar menüsü açılıyor. Buradan güvenliğinizi artırmaya yönelik hazırlanmış yan uygulamaları indirip kurarak, güvenliğinizi maksimuma çıkarabiliyorsunuz.

Eset_smart_security_2018_premium_1-640x406

ESET Smarty Security için ek uygulamalar

Ana Ekran

ESET Smart Security 2018 Premium da uzun yıllardır aşina olduğumuz ESET’e özgü ana ekranıyla bizleri karşılıyor. Görünüş itibarıyla ana çizgilerini kaybetmeden, daima modernleşme odağını ön planda tutan grafik ve kullanıcı arayüzünde bir dizi geliştirme de görüyoruz.

Tarama Menüsü

ESET Smart Security 2018 Premium, zararlı yazılımları ve eylemleri algılayan özel yapısı ile sizi anlık tehditlerden koruyor. Peki ya hâlihazırda sistemimizde bulunan ve uyuyan tehditler? Bunları ortaya çıkarmak için muhtemelen sadece bir kez kullanacağınız tarama menüsüne de göz atalım…

Bilgisayar Taraması menüsünü seçerek, en basit haliyle sisteminizin baştan sonra taranmasını sağlayabilirsiniz. Eğer, özel olarak yalnızca belirli sürücüleri / ortamları / klasörleri taramak istiyorsanız, o halde “Gelişmiş Tarama” menüsü kullanılabilir.

Eskiden beri ESET’in “İşletim Belleği” taramasını her zaman yararlı bulmuşuzdur. Bununla beraber “Önyükleme Kesiti” taraması seçeneğini görüyoruz. Bazı zararlı yazılımların var olduğunu varsayalım, format atsanız dahi silinmeyebiliyorlar. Bunun için özel komutlar girerek önyükleme kesitini temizlememiz gerekirdi. İşte bu menü, format atmaya ihtiyaç kalmadan önyükleme kesitinizi de tarayarak, zararlı yazılımın güvenli bir şekilde sisteminizden çıkarılmasını sağlıyor. En keyifli özelliklerden biri özetle.

Bununla beraber tam bir sistem taramasının uzun süreceğini düşünürsek, taramadan sonra bilgisayarınızı kapatmak ya da uyku moduna almak gibi işlemleri yapabileceğiniz küçük bir bölüm hemen ekranın altında yer alıyor. Yani, gece yatarken bilgisayarınızı taranması için bırakabilirsiniz ve tarama tamamlandığında bilgisayarınız isteğinize göre otomatik olarak kapanıyor.

Eset_smart_security_2018_premium_gelismis_tarama_menusu_2-640x447

Güncelleme Menüsü

Burada, ESET Smart Security 2018 Premium güvenlik uygulamanız için var olan güncellemeleri denetleyebilir, virüs imza veritabanı sürümünüzü görebilirisiniz. Ancak bunu kullanmaya ihtiyacınız olmayacak. Çünkü ESET, varsayılan olarak yeni güncellemeleri kendisi indirip kuruyor.

Araçlar Menüsü

Kurulumun hemen ardından indirebileceğiniz ek uygulamalardan bahsetmiştik. Araçlar menüsünde, işte bu uygulamaların erişimi ve yönetimi gerçekleşmektedir. Hâlihazırda indirmediğiniz yan uygulamaları buradan indirebilir, hesap oluşturabilir, denetimlerini gerçekleştirebilirsiniz.

ESET’in “Aradığınızı bulabilmenizi sağlayan” ayarlar menüsü konseptinin oldukça kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz…

Ayarlar Menüsü

Ayarlar menüsüne geldiğimizde, oldukça başarılı bir kategorilendirme yapıldığını görüyoruz. Bilgisayar Koruması, İnternet Koruması, Ağ Koruması ve Güvenlik Araçları olmak üzere dört bölüme ayrılmış olan ayarlar menüsünde her şey yerli yerinde ve büyük bir düzen söz konusudur. Profesyonel kullanıcı da olsanız, teknik bilgisi az kullanıcılardan da olsanız hiç önemli değil… ESET’in “aradığınızı bulabilmenizi sağlayan” ayarlar menüsü konseptinin oldukça kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz.

Ayarlar Menüsü

Menülere dair görsellerden anlaşılacağı üzere, kullanıcıya oldukça geniş ve pratik bir yönetim alanı sunuluyor. Son kullanıcıya yönelik ayarların hepsi de o an ihtiyaçlarınıza en uygun ayar konfigürasyonunu yapabilmeniz için hazırlanmış. Peki ya profesyonel kullanıcılar? Derinlemesine ve özel ayarlar? Merak etmeyin, onlar da burada… “Gelişmiş Ayarlar” butonundan erişebileceğiniz özel bir menüde tüm gelişmiş ayarlar, özel izinler, yetkilendirmeler, ayarlar ve daha fazlası yer alıyor. Ancak şunu belirtelim; gelişmiş ayarları daha çok profesyonel kullanıcılar için tavsiye ediyoruz. Eğer sadece bir ev kullanıcısıysanız, mevcut ayalar işinizi fazlasıyla görecektir.

Profesyonel kullanıcılar için sunulan “Gelişmiş Ayarlar” menüsü

Yardım ve Destek

Burada ESET Smart Security 2018 Premium uygulamasına dair ihtiyaç duyacağınız dokümanlar, yardım menüleri ve müşteri desteği bağlantıları yer alıyor. Her türlü sorunuz için kullanabileceğiniz kaynaklarla birlikte güvenlik yazılımınıza daha fazla hâkim olabilirsiniz.

ESET Smart Security 2018 Premium incelemesinin sonucu

ESET Smart Security 2018 Premium, oldukça kullanışlı bir arayüz ile karşımıza çıkıyor. Bütün ayarlar ve menüler olması gerektiği yerde. Aklınıza gelen işlemleri yapabilmek için programın altını üstüne getirmenize gerek kalmadan, aradığınızı kolayca bulabiliyorsunuz. Özellikle şu önyükleme kesiti taramasının da bulunduğu tarama menüsü, sizlere bilgisayar taraması konusunda maksimum verimliliği sunuyor. 30 günlük “Premium” deneme süresiyle de, güvenlik yazılımının profesyonel anlamda neler yapabildiğini net bir şekilde gözlemleme şansınız oluyor. Denemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Özetle; kullanışlı bir arayüzün, profesyonel güvenlik odağında birleştiğini söylemek mümkün. Ayrıca RAM tüketimi konusunda ESET’in oldukça sıkı çalıştığını ve diğer uygulamalarınızı yoracak ölçüde sistem kaynağı tüketmediğini görüyoruz.

Ayarlar menüsündeki “Oyun” Modu” özelliğini hiç açmaya gerek duymadan online ve offline pek çok oyunu oynama fırsatımız oldu.

Akıllı ev cihazlarını koruma özelliğine de sahip olduğunu belirtelim.

Yazılımın deneme sürümünü indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.