Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Web Sitesi Nasıl Kurulur?

PAYLAŞ

Geleceğin parlak mesleklerinden gözüken internet sektöründe de artık kişiler, kurum ve kuruluşlar internet üzerinden e-ticaret ve reklam sektörü gibi birçok sayısız alanda hizmet vermekte.

Bunun için gereken tek şey internet sitesidir. Öncelikle ülkemizde bunu yapan birçok sayıda firma var. Tabi ki iş sadece web tasarım ile bitmiyor, birde bunun Web yazılımı ve Seo (search engine optimization) da önem arz etmekte.banner_website_large
Sadece web sitesi açmak yeterli değil bunun yanında yaratıcı fikir, Ciddi anlamda seo ve düzgün yazılımla çok iyi paralar kazanmak mümkün. Hızla artan internet kullanıcısı ile firmalar müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için internet sektöründe de ciddi rekabet söz konusudur.

Peki Bu Web Siteleri Nasıl Yapılıyor?

Aslında web sitelerini yapım aşamasını bölmek istersek 2 bölümden oluşmaktadır. İlk olarak tasarım ve yazılım tarafı olarak 2 bölüme ayrılmaktadır. Aynı şekilde yazılımda kendi içinde bölümlere ayrılmıştır bunlar Front-end ve Back-end olarak 2 gruba ayrılmıştır.

layout_bg1

Tasarımcı ne iş yapar? Yazılımcı ne iş yapar?

Tasarımcı tarayıcılarda gördüğümüz web sitelerin tümünün tasarımını yapmaktadır, Yazılımcı ise bu tasarımı doğru yazılımlarla kullanıcıya sorunsuz göstermektedir.

Front-end nedir? Back-end nedir?

Yazılımda Front-end web sitelerinde gördüğümüz taraftır ve bu yazılım dili işaretleme dili olarak belirlenmiştir asla programlama değildir. Back-end ise web sitelerin arka planda çalışan programlama dilleri  olarak adlandırabiliriz. Daha iyi anlamanız için günümüzden örnekler veriyim size; Front-end tarafı yani (html,css,js) işaretleme dilidir ve her yerde aynıdır ve ortak işaretleme dilidir. Back-end ise (php,asp vb..) gibi programlama dilleri ile front-end’i hayata geçirmektir. Yani siz Front-end ile robot oluşturdunuz diyelim bunu belirli koşullarla işlev haline getireceksiniz bu devrede programlama dili yani back-endyazılımlara ihtiyaç duyarsınız.

vc_bg1

Domain ve Hosting Nedir?

Hazırladığınız yada hazırlattığınız bir web sitesini yayına almak için 2 şeye ihtiyacımız vardır. İlk olarak Domain (Alan adı), 2. Olarak Hosting (Barınma yeri) ‘dir. Domain açacağımız sitenin adı olmaktadır bunun için 1-5-10 yıllık şeklinde domain almalıyız bunu da ülkemizde natrobanada.co gibi yerlerden temin edebiliriz. Alan adımı aldıktan sonra geriye kalan sadece sitemizi nerede barındıracağız? Bunun için sunucularda belirli yerler verilmektedir bunu da domain gibi 1-5-10 yıl şekilde kiralıya biliyoruz fakat siz benim projem büyük başkasının yerini kullanmak istemiyorum diyorsanız kendinize ait sunucu almanız gerekir.

Web sitesi yaparak kariyer yapabilir miyim?

Kesinlikle geleceğin mesleği olan hatta şimdiden büyük çaplı rolünü alan bu mesleğin geleceği çok parlak!!! Yazılımcı olmak için eğitim kesinlikle şart ama bir okul bitirmek zorunda değilsiniz ilginiz var ise kendinizi internet üzerinden geliştirerek büyük projelerde rol alır ve aylık ortalama 4-10 bin TL gelir elde edebilirsiniz. Eğer bir de yaratıcı fikirler üretebiliyorsanız sizden iyisi yok çünkü gelecek elinizde.