Facebook 30 Bin Dolar’lık VR Kamerasını Tanıttı

Facebook 30 Bin Dolar’lık VR Kamerasını Tanıttı

PAYLAŞ

Facebook geliştirici konferansı f8’de, sanal gerçeklik kamerası Facebook Surround 360’ı tanıttı. Facebook VR kamera sistemine sahip olmak isteyenlerin ödemesi gereken tutar ise tam 30 bin dolar.

Oculus Rift’i 2012 yılında 2 milyar dolara satın almasının ardından Facebook’un yine son odağı Facebook Surround 360 ile sanal gerçeklik için içerik üretenler var.

Firmanın sıfırdan geliştirdiği VR kamerası 17 lensli 3D VR kamera, UFO’ya benziyor ve 4K, 6K ve 8K videolar oluşturabiliyor. Facebook Surround 360, açık kaynaklı kod paylaşım ağı GitHub aracılığıyla da geliştirilebilecek.

Facebook-Surround-360

Facebook’a göre piyasada bulunan ve 360 derece çekim yapma özelliğine sahip kameralar yeterince iyi değil ve tasarımsal olarak bazı hatalar barındırıyorlar.

Facebook-Surround

Yüksek kalitede 360 derecelik sanal gerçeklik video filmleri çekmek isteyenler için geliştirilen Facebook Surround 360 ile üretilen içerikler, Oculus Rift ve Samsung‘un sanal gerçeklik gözlüğü Gear VR ile seyredilebilecek.

Surround-FacebookBu yılın başında ön siparişe açılan Oculus Rift’in teslimatlarına ise 28 Mart itibariyle başlandı. Aralarında henüz Türkiye’nin olmadığı 20 ülkede satışa sunulan Facebook’un sanal gerçeklik gözlüğü Oculus Rift’in satış fiyatı ise 599 dolar.