Facebook, “Paper” Uygulaması Günde 80 Haber Okutuyor

Facebook, “Paper” Uygulaması Günde 80 Haber Okutuyor

PAYLAŞ

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, açıklamasında “Paper” uygulamasını kullanan bir kişinin günde ortalama 80 haber okuduğunu belirtti.


Facebook yaptığı açıklamada kullanıcıların bu uygulamayı çok fazla kullandığını ifade etmekle beraber kaç kişinin uygulamayı kullandığı ile ilgili bir bilgi vermedi. Paper uygulaması Creative Labs tarafından geliştirilen ilk uygulama olup Ocak ayında yayınlandı. Ancak Facebook uygulamayı kaç kişinin indirdiğini ise açıklamadı.

Facebook’un geleneksel Haber Kaynağı ve Mesajlar gibi özelliklerini kendisinde barındıran uygulama bunun haricinde kaynak görevi de görüyor. Uygulama, Facebook kullanıcılarının paylaştığı makaleleri bir araya getiriyor ve bunları haberler, iş dünyası, spor ve diğerleri başlığı altında kategorize ediyor.

Yalnızca iPhone için geliştirilen Paper, Ocak ayında büyük bir tantana ile yayınlanmış ancak daha sonra iOS sıralamasında hızla gerilemişti. Apple’ın Uygulama Mağazası’ndaki sıralamayı takip eden App Annie’ye göre Mart ayında ilk 100 uygulama içerisinde olan o zaman bu yana hızla düştü. Uygulamanın sıralaması geçen hafta itibariyle 1.480’e kadar düştü.

Facebook’un yeni yayınladığı uygulama içi verilere kullanıcılar bu uygulamayı oldukça sık kullanıyor. Bu uygulamalardan bazıları Facebook’un mobil uygulaması veya masaüstü platformunda halihazırda mevcut olan bazı özelliklerin yan ürünü olacak.

Facebook Paper uygulaması için Cuma günü bir güncelleme de yayınladı. “Covers” yani “Kapaklar” olarak adlandırılan özellikle ile Facebook makalelerin yayıncısına göre bulunmasının kolaylaşacağını belirtiyor. Facebook ayrıca Paper üzerinde bulunabilecek yayıncılar arasında Fox News ve Bloomberg News gibi yayıncıların olduğuna da dikkat çekti.