Facebook Şimdide Kayıp Çocukları Buluyor!

Facebook Şimdide Kayıp Çocukları Buluyor!

PAYLAŞ

Facebook şimdide kayıp çocukların bulunması için geliştirdiği sistemi Canada’da kullanmaya başladı.

Sosyal sorumluluk projeleri ile çoğu çevre tarafından olumlu tepkiler alan ve her zaman bu konularda olan duyarlılığı ile ön plana çıkan Facebook bu konuda yatırımlarına hızla devam ediyor.

Bu yılın başında Amerika’daki Kayıp ve İstismara Uğrayan Çocuklar Ulusal Dairesi ile ortak bir projeye imza atarak, kayıp ve kaçırılan çocukların bulunmasında yardımcı olan Facebook, Amerika’da kullanımda olan AMBER Alerts sistemini kendi sistemi üzerinde devreye sokmuştu. Kaçırılan ya da kayıp olan çocuklar için Haber Kaynağı‘nda alarmlara yer veren sistem, kullanıcıyı uyararak kayıp çocuğun adı, doğum tarihi, cinsiyeti gibi bilgileri ve fotoğrafları sunuyor. Böylece ulaşılan kitle artarak, çocukların bulunma ihtimali de yükseliyor.

facebook-office-4

Sene başında duyurulduğunda sadece Amerika’da geçerli olan sistem, bugün Facebook kurucu ve CEO‘su Mark Zuckerberg‘in bizzat kendi hesabı üzerinden açıkladığına göre, artık Kanada için de geçerli. Zuckerberg’in konu ile ilgili Facebook’ta yaptığı açıklama şu şekilde; ” Bu senenin başında kayıp çocukların bulunmasına yardımcı olmak için AMBER Alerts sistemini kullanıcılarımıza sunmuştuk. Artık bu özellik, Kanada için de geçerli olacak. Bu hafta içinde Kanada’da bulunan kullanıcılarımız, AMBER Alerts özelliğine kavuşmuş olacak”.

Düzenlenen konferanslar ve etkinliklerde sık sık sistemin ne derece verimli olduğundan bahseden Zuckerberg, AMBER Alerts sisteminin Kanada’da kullanıma sunulduğunu açıkladığı gönderisine bir de fotoğraf ekledi.

Bu dünya tatlısı ufaklığın fotoğrafını paylaşan Zuckerberg ” Victoria isimli bu bebek, geçen sene Quebec’deki Trois Rivieres hastanesinden kaçırılmıştı ancak Facebook topluluğumuzda uyarı görenlerin sayesinde bebek bulundu ve ailesine teslim edildi” ifadelerini kullandı.

Amerika’dan sonra Kanada’da da kullanıma surulan sistemin zaman içerisinde başka ülkelere de yayılması bekleniyor.