Genç Yaşta Kod Yazmayı Öğreten CoderDojo Türkiye’de

Genç Yaşta Kod Yazmayı Öğreten CoderDojo Türkiye’de

PAYLAŞ

Genç yaşta kod yazma deneyimine sahip olmak isteyen çocuk veya gençlere temel oluşturma prensibiyle yola çıkan CoderDojo Türkiye organizasyonunu oluşturdu.


CoderDojo
‘nun hikayesi 17 yaşındaki genç James Whelton‘un iPod Nano‘u hacklemesiyle başlıyor. iPod’u hackleyen James bu temel kavramları daha küçük öğrencilere aşılamaya çalışmak için Okulunda bir bilgisayar kulübü açtı ve orada küçük öğrencilere temel HTML ve CSS kodlarını öğretmeye başladı. Aynı sene bir girişimci olan Bill Liao ile tanıştı ve projeyi büyütmeye karar verdiler.

 

Ülkemizdeki çocukların ve gençlerin bilgisayar dili ve kod yazmayı öğrendiği, tamamen gönüllülük işi ile yürüyen CoderDojo Turkiye, ücretsiz atölye çalışmalarını Şubat 2014’ten bu yana, İstanbul Karaköy’de bulunan Yazane’de ve Kadıköy’de bulunan Nar Kendin Ol Gelişim Atölyesinde devam ettiriyor. Atölye çalışmalarının gün ve saatini öğrenip mutlaka ücretsiz olarak kayıt yaptırmak gerekiyor. Daha detaylı bilgi için; CoderDojo Türkiye Facebook adresi https://www.facebook.com/coderdojoturkiye ‘den ulaşabilirsiniz.