Google 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını es geçmedi!

Google 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını es geçmedi!

PAYLAŞ

Google önemli ve özel günler için hazırladığı tasarımlarını 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı içinde sürdürdü. Türk kullanıcıları için geleneği bozmayan Google, ana sayfasını kırmızı beyaz renkler ile doodle’ladı.

Google alıştığımız Doodle uygulamalarını bir çok ülke için önemli gün ve tatillere, kültürel olaylara ve tarihte yer alan önemli kişilere, bu platformda yer vererek dikkati çekmeyi amaçlıyor. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı hakkında daha detaylı bilgi almak için Google ana sayfasında bulunan Doodle tasarımına tıklayarak, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı hakkında daha detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta kutlanan bir millî bayramdır.29-ekim-doodle

 

Cumhuriyet Bayramı’nın kutlandığı ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir. 29 Ekimlerde stadyumlarda şenlikler yapılır, akşam ise geleneksel olarak fener alayları düzenlenir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyetin onuncu yılı kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku’nda, bu günü en büyük bayram olarak nitelendirmiştir.