Dünyaca ünlü 12 markanın logolarının altında yatan sırlar

Dünyaca ünlü 12 markanın logolarının altında yatan sırlar

PAYLAŞ

Dünyaca ünlü markaların logoları konusunda birçoğumuzun merakı olmuştur. Hatta bir markadan bahsettiğimizde görsel hafızamız bize o markanın logo görselini zihnimize getirir. Dünyaca ünlü 12 markanın logo anlamları ve hikayelerine yer verdik.

1.Coca Colacoca-cola

Coca Cola’nın mucidi Dr. Pemberton’un ortağı ve muhasebecisi Frank Robinson iki C harfinin güzel bir estetik yapı oluşturacağını düşünmüş. Kendi el yazısıyla yazdığı bu yazıyı bugüne kadar gelmiş. Logonun anlamı ise “Nefis ve taze” anlamına geliyor. Bizden size ufak bir sır; Cola yazısındaki ‘o’ ve ‘l’ harflerinin birleşimi Danimarka bayrağını simgeliyor. Bu durum kasıtlı mı yapıldığı bilinmemekle birlikte Coca Cola Company bunu Danimarka da bir pazarlama stratejisi olarak kullanmaktan da çekinmemiş.

2. Pepsipepsi

Pepsi’nin yeni logosu artık bu logo, bu logo Pepsi’ye bir milyon dolara mal oldu. Associates reklam şirketinin 27 sayfalık raporu basına sızdı. Yeni logonun Da Vinci’nin Kodu’ndan, Rönesans’a, Feng Shui’ye dünyanın geodinamiği gibi birçok noktayı içinde barındıran bir logo olduğu ortaya çıktı.

3. Lacostelacoste

Rene Lacoste, Fransız modacı ve bir tenisçiydi. 1926 yılı şampiyonasında kendi tasarladığı beyaz bir gömlek giymişti. Bu gömlek nemi tutmaya yarıyordu. Lacoste, 1926’da gerçekleşen şampiyonayı kazandı. 1927’de ise timsah derisi bir bavul üzerine bahis oynadı. Amerikan basını bu olay nedeniyle Rene Lacoste’a “timsah” lakabını taktı. Arkadaşı Robert Geore, Rene Lacoste’un kıyafetine bir bir timsah çizdi. Lacoste logosu bu şekilde ortaya çıktı.

4. Starbucksstarbucks

Starbucks, yeşil bayan simgesini Yunan mitolojisindeki Siren’den alıyor. Siren’ler, yunan mitolojisinde denizcileri güzellikleriyle kandırıp öldüren tehlikeli yaratıklar olarak geçmektedir.

5. FedExfed-ex

FedEx firmasının logosundaki ‘E’ ve ‘x’ harflerinin arasındaki ok firmanın sürekli ileriyi hedeflediğini simgeliyor.

6. Mercedesmercedes-benz

11. Apple

apple-logo

Gelelim Apple’ın ünlü logosuna, bu logo üzerine çok varsayım olmasının yanında biz yaygın görüşü size aktaracağız. Markadaki ısırılmış elma figürünün anlamı şu şekilde Alan Turing İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilerin savaş kodlarını çözerek savaşın kazanılmasında büyük rol oynamıştır. İngiltere’de Tureng’in kadınlara ilgi duymamasının haber yapılması üzerine Tureng’in elindeki bütün savaş başarıları geri alınır. Bunun üzerine Tureng siyanür enjekte ettiği elmadan bir ısırık alarak ölür. Jobs’un bu olaydan çok etkilendiği bunun yüzünden logonun bu şekilde olmasını istediği söylenmektedir.

12. Levislevis

24 yaşındaki Levıs bir Almanya göçmenidir. Levi Strauss, New York’tan San Fransisco’ya yanına aldığı tekstil ürünüyle yola çıkar. Levıs’in amacı ağabeyinin yaptığı tekstil işinin New York’taki şubesini açmaktır. Levis’in New York’a ulaşmasından kısa bir süre sonra bir maden işçisi Strauss’un ne sattığını sorar. Strauss, çadır ve araba örtüsü için branda bezi sattığını söyler. Maden işçisi, Levis’e “Pantolon getirmeliydin!” diyerek yeterince dayanıklı pantolon bulamadığından bahseder. Bunun üzerine, Levi Strauss pantolon işine girerek, 1873’te Levis markasının dikişli cep modelini kullanmaya başlar. Markanın adı Levi Strauss’dan gelmektedir.