Google Sır Gibi Saklanan Sürücüsüz Aracını Tanıttı

Google Sır Gibi Saklanan Sürücüsüz Aracını Tanıttı

PAYLAŞ

Google, 6 senedir üzerinde gizlice çalıştığı ve gelişim süreci devam eden sürücüsüz otomobil projesine ait prototip aracını gazetecilere tanıttı.

Silikon Vadisi laboratuvarlarında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Google yetkilileri, soru cevap bölümünün ardından gazetecileri prototip araçla test sürüşe çıkardı.

google-arabaKoala’ya benzeyen Google’ın sürücüsüz otomobili, iç dizaynındaki sadelik dikkatleri çekiyor. Geleceğin otomobili olma misyonunu taşıyan araça göre oldukça basit malzemelerle tasarlanmış. Aracın seri üretime geçişinden sonra modelin değişeceği ve geliştirilmesi bekleniyor.

Google’ın sürücüsüz aracının saatte maksimum hızı saatte 40 kilometre.

google-otomobil

Otomobil ön konsolda yer alan ekranda bildirim olarak gözüken“Hadi gidelim” sloganıyla sürücüyü karşılıyor. Butona basarak aktif hale getirildikten sonra; araç 3’ten geriye sayarak sürüşe başlıyor. Sürüş sırasında aracın sensör vasıtasıyla algıladığı görüntüler ekrana yansıyor.

Tüm Araç Sensörler ile Donatılmış

google-araba-2

Denizaltı ve uçaklarda bulunan gyroscope ve hız ölçer ile donatılmış araç, her ayrıntıyı detaylı şekilde GPS sisteminin yanında otomobile yerleştirilmiş kamera ve sensörlerle çevresini algılayabiliyor. Google’ın otomobili 360 derecelik alanı, 183 metreye kadar tarıyor. Google’ın sürücüsüz otomobili trafikte, kamyon, otomobil, ambulans, bisiklet ve yayaları birbirinden ayırıyor.