Güneş Kadar Parlak Işık Yayan Kara Delik Görüntülendi

Güneş Kadar Parlak Işık Yayan Kara Delik Görüntülendi

PAYLAŞ

Bilim insanları, çapı yaklaşık 130 milyar kilometre olan dev bir karadelik keşfetti.

İngiltere’deki Southampton Üniversitesinden gök bilimciler, Dünya’ya 7 bin 800 ışık yılı mesafede bulunan V404 Cygni‘deki patlamaları ve devasa kızıl ışığı Kanarya Adaları’ndaki William Herschel Teleskobu ile görüntüledi.

​Kara delikte, içine çekemediği ve tekrar dışarı püskürttüğü bir cisim nedeniyle meydana geldiği sanılan patlamalar sırasında Güneş’in bin katı kadar ışık yayıldığı belirlendi.

Araştırmayı yöneten Dr. Poshak Gandhi, şimdiye kadar en güçlü parıltıların kara delik bir cismi ‘yuttuğu’ sırada görüntülendiğini söyledi.kara-delik-2

İlk kez bir kara deliği içine çekemediği cismi şiddetle püskürtürken görüntülediklerini ifade eden Gandhi, araştırmanın kara deliklerin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacağını vurguladı.

Kara delik nedir?

Kara delikler, çekim alanları her türlü maddesel oluşumun, hatta ışığın bile geçmesine, kaçmasına izin vermeyecek derecede güçlü olan, kütlesi büyük gök cisimleri olarak biliniyor.

Karadeliklerin ‘tekillik’ özellikleri sebebiyle üç boyutlu olmadıkları, sıfır hacimli oldukları iddia ediliyor. Sahip oldukları ‘yokluğun’ içinde zamanın yavaş aktığı veya hiç akmadığı tahmin ediliyor.

Evrendeki galaksilerin çok büyük bir kısmının merkezinde kara delikler yer alıyor. Kara delikler, sahip oldukları güçlü yer çekimi sayesinde ışık dahil çevrelerindeki her şeyi içine çekiyor.

Astronomide hala en büyük soru işaretlerinden birisi olan karadelikler, gizemli varlıkları nedeniyle fizikçilerden gökbilimcilere kadar birçok uzmanın merak ettiği ve üzerinde çalıştığı alanlardan biri.