Haberleşme Bakanı Açıkladı; Yerli Arama Motoru Geliyor

Haberleşme Bakanı Açıkladı; Yerli Arama Motoru Geliyor

PAYLAŞ

Haberleşme Bakanı Arslan, “Hem Türkçe karakterlerin kullanılabileceği yazılımlar hem de özellikle yerli bir arama motorunu geliştirmemiz ülkemiz açısından çok önemli” dedi.

Bakan Arslan, iletişim teknolojisi, bilişim ve haberleşmenin dünya ile entegre olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:code-kod-mac-hack

“Siz sadece lokal bir çalışma yaparsanız, dünya ile entegre olmazsanız istediğiniz verimi ve sonucu alamazsınız. Bizim kesinlikle bu sektörde ister web adreslerinde olsun ister internette yaptığınız işlemlerde olsun dünya ile entegrasyonda taviz vermeden, ancak hem Türkçe karakterlerin kullanılabileceği yazılımlar hem de özellikle yerli bir arama motorunu geliştirmemiz ülkemiz açısından çok önemli. Bunların çalışmalarını yapıyoruz.”

Daha önceki yerli arama motoru girişimlerine ne oldu?

Ülkemizde daha önce yerli arama motoruna ilişkin çeşitli girişimler oldu. Ancak bir çok çalışma girişimden öteye geçemedi. İnternette bulunan milyonlarca içeriği doğru doğru algoritma ile listelenememesi arama motorlarının en büyük başarısızlığını oluşturuyor.

Sizin yerli arama motoru hakkında ne düşünceleriniz neler? Yerli arama motorumuz olsa kullanır mıydınız?