Yurtdışından Gümrüksüz Alışverişin Limiti Düşürüldü!

Yurtdışından Gümrüksüz Alışverişin Limiti Düşürüldü!

PAYLAŞ

Yurtdışından e-ticaret yoluyla ithal edilen ürünlere ve siparişlere gümrük muafiyet oranını 75 euro’dan 30 euroya düşürüldü.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yurtdışından e-ticaret yoluyla ithal edilen ürünlere ve siparişlere gümrük muafiyet oranlarının çok yüksek olduğunu belirterek, “Yurtdışından 75 euroya kadar yapılan siparişler Türkiye’ye gümrüksüz girebiliyor, bu da haksız rekabete yol açabiliyor. Bunu 30 euroya düşürdük.” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) işbirliğinde Türkiye E-Ticaret Meclisi ve EticaretSEM tarafından organize edilen Türkiye Teknoloji Buluşmaları etkinliği, TOBB Konferans Salonu’nda yapıldı.amazon-shipping-box-gumruk

Bakan Tüfenkci, yaptığı konuşmada, Bakanlık olarak elektronik ticareti çok önemsediklerini dile getirerek, “E-ticaretin önü açık. Türkiye olarak çok mesafe alacağımız bir alan. Bunun temellerinin doğru atılması lazım.” diye konuştu.

Vergi muafiyetsiz alışveriş oranını önümüzdeki birkaç gün içerisinde de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.