Hindistan Uzaya 20 Mini Uydu Gönderdi

Hindistan Uzaya 20 Mini Uydu Gönderdi

PAYLAŞ

Hindistan uzay araştırmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Merkezi, Andhra Pradeş eyaletinde bulunan uzay merkezinden 20 uydu taşıyan roketi başarıyla fırlattığı bildirildi.

Resmi birimler tarafından açıklamada, Polar Uydu Fırlatma Aracı‘ndan (PSLV-C34) yerli gözlem uydularının yanı sıra Kanada, Almanya, Endonezya ve ABD’ye ait 17 uydunun yörüngeye gönderildiği belirtildi.

Uyduların toplam ağırlığının bin 288 kilogram olduğu belirtilirken, bunun Hindistan’ın uzay programı tarihinde bir seferde yörüngeye gönderilen en yüksek uydu sayısı olduğuna dikkat çekildi.isro

Rekor Rusya’nın

Gözlemciler, fırlatışı Hindistan’ın milyarlarca dolarlık uzay piyasasında önemli bir oyuncu olmaya başladığının işareti olarak değerlendirdi. ISRO, 2008 yılında yörüngeye 10 uydu taşıyan bir roket fırlatmıştı.

Bir seferde yörüngeye en fazla uydu gönderme rekoru Rusya’ya ait. Rusya, 2014 yılında uzaya tek seferde 37 uydu göndermişti.

PAYLAŞ
Önceki makaleTwitter’a 140 Saniyelik Video Yüklenebilecek
Sonraki makaleYeni Emoji Akınına Hazır mısınız?
Gezegende.com, teknoloji, bilişim, sosyal medya ve internet odaklı haber portalıdır. 2013 Temmuz ayında yayına başlayan Gezegende.com'u yakından takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.