Instagram Reels, TikTok’a Rakip Olacak!

Instagram Reels, TikTok’a Rakip Olacak!

PAYLAŞ
Instagram Reels, TikTok'a Rakip Olacak!
Instagram Reels, TikTok'a Rakip Olacak!

Instagram Reels, TikTok’a Rakip Olacak! Internet kullanımının artmasıyla birlikte akıllı telefon kullanımı da yaygınlaştı. Bunun sonucunda mobil cihazlarla da entegre olabilen sosyal medya platformlarının kullanıcı sayısında da büyük bir yükseliş yaşandı. Ülkemiz için başlangıçta Facebook, MySpace, Twitter gibi platformlar öne çıkmıştı. Mobil cihazların ve kablosuz ağ imkanlarının gelişmesiyle birlikte farklı platformlar da dikkat çekmeyi başardı. Instagram ve Pinterest gibi görsel ağırlıklı mecraların yanı sıra Snapchat ve TikTok gibi video temelli platformlar da kullanıcıların ilgisini çekti.

Özellikle son zamanlarda tüm dünyanın içinde bulunduğu bu zor günlerde sosyal medya kullanımının arttığını görüyoruz. Ancak her dönem olduğu gibi bu dönemde de politik olaylar sebebiyle bir takım kısıtlamalar geldiğini görüyoruz. ABD’nin Çinli TikTok’a karşı başlattığı savaşı buna örnek olarak gösterebiliriz. Tabii ki Instagram bu fırsatı kaçırmayarak ABD’li TikTok kullanıcılarının dikkatini çekebilecek yeni özelliğini kullanıma sundu.

Instagram Reels

instagram-reels-ile-tiktoka-rakip-olacak

Instagram’ın yeni özelliği Reels olarak adlandırılmış. Bu özellik TikTok ile oldukça benzerlik gösteriyor. Bu özellik sayesinde Instagram kullanıcıları TikTok benzeri videolar üretebilecekler. Instagram geliştiricileri TikTok kullanıcılarının dikkatini çekebilmek için TikTok’taki bazı özellikleri kendi özelliklerine entegre etmişler.

Instagram Reels’ı kullanarak, Instagram’ın müzik kütüphanesindeki müzikleri kullanabiliyorsunuz. Ayrıca bu özellikle birlikte video geçişlerini pürüzsüz hale getiren bir araç da yer alıyor. Kullanıcılar, Reels’i kullanarak çektikleri videolarda artırılmış gerçeklik efektleri kullanabiliyorlar. Ayrıca Reels’da zamanlayıcı ve geri sayım özelliği de bulunuyor. Bu da kullanıcıları içerik oluşturma konusunda fazlasıyla rahatlatan bir şey. Reels kullanıcıları için güzel olabilecek olan başka bir özellikse video hızını belirli noktalarda diledikleri gibi değiştirebiliyor olmaları.

instagram-reels-ile-tiktoka-rakip-olacak

Instagram Reels ile kaydettiğiniz 15 saniyelik videoları gönderi ya da hikaye olarak paylaşma imkanı da bulunuyor. Ayrıca Instagram kullanıcıları, Keşfet menüsü sayesinde farklı kullanıcılar tarafından paylaşılmış olan Reels videolarına da ulaşabilecekler.

Instagram Reels, şu anda 50’den fazla ülkede kullanılabilir durumda. Bu özellik sayesinde Instagram kullanıcıları farklı bir deneyim yaşayabilecek. TikTok tarafı, Instagram’ın yeni özelliği konusunda henüz bir açıklama yapmadı, ancak verecekleri tepkinin fazlasıyla merak edildiğini söyleyebiliriz. Instagram’ın içerik üreticilerine, TikTok’ta olduğu gibi, bir ödeme yapma planı bulunmuyor.