İnternet Yasak Kapsamları Genişliyor Sıra DNS’lere Geldi

İnternet Yasak Kapsamları Genişliyor Sıra DNS’lere Geldi

PAYLAŞ

Twitter ve son olarak YouTube’a gelen erişim yasağından sonra internet kullanıcıları tarafından kullanılan Public DNS, Open DNS ve Google DNS’ler teker teker kapanıyor.

TİB ve İSS (internet servis sağlayıcı) ‘ler tarafından ortak operasyon için harekete geçilmiş durumda. Türkiye tarihinin en büyük internet operasyonu başlıyor. DNS adreslerine gelen yasaklamalardan sonra Google DNS, Open DNS ve Public DNS’ler kullanıcılar tarafından kullanılamaz duruma gelecek.
DNS hizmetini kullanan bazı kullanıcılar şu an için Twitter ve YouTube’a girebiliyor. Kimi kullanıcı aynı DNS’i kullanarak YouTube’a erişebildiğini kimi ise erişemediğini söylüyor. Bunun tek sebebi kullanmış oldukları internet servis sağlayıcısı. Bazı İSS (internet servis sağlayıcı) tarafından bu engel hali hazırda uygulanıyor. Diğer internet servis sağlayıcıları tarafından’da bu gece yarısına kadar tüm DNS servislerinin engellenmesi söz konusu olacak.

TİB tarafından daha sıkı yönetime gidilmesiyle birlikte bu gece yarısına kadar kullanılan açık DNS’lerin de İSS’ler tarafından engellenmesi söz konusu. DNS engellini aşmanın gözüken tek yolu VPS veya VPN hizmeti kullanmaktır.