DNS’ler Engellendi Twitter’a IP Bazlı Engelleme Geldi

DNS’ler Engellendi Twitter’a IP Bazlı Engelleme Geldi

PAYLAŞ

Twitter’a gelen yasağın ardından farklı DNS kullanarak engel kolaylıkla aşılıyordu. Bunu farkeden yetkilier DNS’ler yoluyla yapılan girişi de engelledi.

Twitter’a yapılan erişim tedbir amaçlı engellendi. Kullanıcıların farklı DNS adresleri ile giriş sağlayarak yasağı delmesi sonrası sabah saatlerinde Google’ın DNS’leri engellendi. Bu da çare olmayınca akşam saatlerinde IP bazlı engelleme yapıldı. Şu anda Twitter’a erişmek için DNS değiştirirek erişmek zor gözüküyor. Elbette teknoloji dünyası çözümleri de yanında getiriyor. Elbette Twitter’a girmek için hala yollar var.

Twitter’ın yasaklanmasıyla birlikte kullanıcılar çareyi DNS değiştirmekte, VPN uygulamaları indirmekte buldu. Bu sayede yasaklı olmasına rağmen başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere pek çok siyasi ve elbette milyonlarca kullanıcı herhangi bir sorun yaşamadan tweet atmaya devam etti.
Ancak dün sabah saatlerinde itibaren Google’ın 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 DNS’lerine engelleme geldi. Böylece bu DNS’i kullanan pek çok kullanıcı Twitter’a girmeyi başaramadı. Google DNS dışında pek çok openDNS adresi olduğu için bu da kullanıcıların siteye girmesini engellemeye yetmedi. Kullanıcılar farklı ve bilinmeyen openDNS adreslerini kullanarak Twitter’a erişime devam etti.


Twitter’a
IP bazlı engelleme geldi. Peki bu ne demek? İnternet servis sağlayıcıları IP bazlı engelleme yoluna giderek DNS değiştirerek Twitter’a girmeye çalışanların önünü tıkaması demek. IP bazlı engelleme elbette aşılamayacak bir engel değil. Kullanıcılar bunun için VPN servislerini (Hotspot Shield VPN, Onavo, TOR veya Chrome’a eklenti olarak kurulan Zenmate’i) kullanarak Twitter’a girebiliyor.