iPhone 6 NFC Teknolojisi detayları: Kısıtlanmış özellikler

iPhone 6 NFC Teknolojisi detayları: Kısıtlanmış özellikler

PAYLAŞ

Android’de nfc kullanımına alışmış kişiler Iphone serisinden de aynı rahatlıkla bu teknolojiyi kullanmayı bekliyorlarsa biraz üzülecekler.

Apple Near Field Communication(NFC), kısa mesafeden haberleşme teknolojisini ilk olarak iPhone 6 serilerine entegre etti. Bunun temel kullanım amacını herzaman ki gibi Apple kendi belirledi; mobil ödemeler.

Late Monday, Apple ürünlerine eklenen NFC teknolojisinin sadece Apple Pay ile kullanalıbileceğini geri kalan bütün kullanım şekillerine sistemin kapalı olduğunu bildiriyor. Bu da demek oluyor ki android de olduğu gibi taglara görevler ekleyip bunları kullanma şansınız bulunmuyor, en azından bu çıkan ilk NFC entegreli iPhone telefonlarında bu özellik bulunmuyor.

NFC teknolojisi ne kadar kullanışlı bir servis olamasına karşın kötü yönde kullanıma da o kadar da açık bir sistem. Sisteminizin hacklenmesi bir anda kart bilgilerinizin veya sistemde kullanılan diğer bilgilerin başkalarının eline geçmesine imkan verebilecek nitelikte. Apple’ın bu konuda dikkatli olması aslında sistemin çökmesi durumunda icloud’da başına gelen hacklenme hadiselerinden’de olabilir. Ünlü insanların icloudları hacklenerek uygunsuz fotoğraflarının internette yayılmasından dolayı başı ağıran Apple’ın bu konuda hassas ilerlemesini hak vermemek elde değil.