Jüpiter’in Uydusu Europa Yaşama Ev Sahipliği Yapıyor Olabilir!

Jüpiter’in Uydusu Europa Yaşama Ev Sahipliği Yapıyor Olabilir!

PAYLAŞ
Jüpiter'in Uydusu Europa Yaşama Ev Sahipliği Yapıyor Olabilir!
Jüpiter'in Uydusu Europa Yaşama Ev Sahipliği Yapıyor Olabilir!

İnsanlığın en büyük meraklarından biri dünya dışı yaşamın olup olmadığı. Geçmiş yüzyıllarda dahi bu konu hakkında pek çok araştırma yapılmış ve pek çok fikir paylaşılmış. Sanat eserlerinde ve mimari eserlerde de bu konu hakkında ipuçları olduğu yönünde teoriler ortaya atılmış durumda. Son iddialara göre Europa bu konunun merkezinde.

Günümüzde ise gözlemler ve araştırmalar ışığında belli bir kanıya varmak için çalışan birçok gök bilimci var. Ancak kesin olarak bir şeyden bahsetmemiz hala mümkün değil. İnsanlığın, evrende henüz nokta kadar bir bölgeyi bile keşfedemediği düşünülürse katedecek çok yolumuz var. Keşfedilecek sayısız yıldız, gezegen ve galaksi olduğunu unutmamak gerekiyor. Kendi galaksimiz olan Samanyolu Galaksi’sini tamamen keşfedememiş olsak da bu konuda hızla gelişme kaydettiğimizi söyleyebiliriz.

jupiterin-uydusu-europa-yasama-ev-sahipligi-yapiyor-olabilir

Teleskoplar, uzay araçları ve diğer teknolojik gelişmeler bize birçok bilgi sağlıyor. Bu bilgilerin yorumlanması da elbette araştırmacılar arasında farklılık gösteriyor. Liverpool Hope Üniversitesi’nden Monica Grady yaptığı açıklamalar ile pek çok insanın dikkatini çekmiş durumda. Kendisi, Jüpiter’in uydusu olan Europa ve Mars’da yaşam olduğunu savunuyor.

Europa gezegeninden biraz bahsetmek gerekirse, Ay’dan biraz daha küçük ancak yüzeyinin tamamının buzla kaplı olduğu biliniyor. Europa’da bir atmosfer bulunmuyor. Bu da çok yüksek seviyede radyasyona maruz kaldığını gösteriyor. Gök bilimciler buzla kaplı olan yüzeyin altında bir okyanus olabileceğini düşünüyor. İşte Grady’nin savunduğu yaşam bölgesi burası. Buzul yüzeyin altında ahtapotumsu canlıların yaşadığını düşünüyor. Grady bundan neredeyse emin. İngiliz araştırmacıya göre ahtapotumsu gelişmiş varlıkların bu alanlarda gelişmesi mümkün. Çünkü henüz evrende yeterince keşif yapamadık. İçinde bulunduğumuz Güneş Sistemi’nin özel olmadığını belirten Grady, yıldız sistemlerinin keşfinin bu araştırmaların önünü açacağını düşünüyor.

jupiterin-uydusu-europa-yasama-ev-sahipligi-yapiyor-olabilir

Grady’nin ortaya attığı diğer bir iddia da Mars’ta yaşam olmasıydı. Mars’ın yer altı mağaralarında yaşam olabileceğini düşünüyor. Grady’e göre Mars’ta bakteri derecesinde yaşam var. Bunu sağlayanın ise mağaralar olduğunu düşünüyor. Mars’ın derinliklerinde yer alan mağaraların bakterileri radyasyondan koruduğunu savunuyor. Canlıların güneş kaynaklı radyasyondan mağaralar sayesinde korunurken, kayalıkların üzerinde yer alan gözeneklerin su işlevi görmüş olabileceğini dile getiriyor.

Araştırmalar, Dünya üzerindeki insan yaşamını çarpan bir asteroide borçlu olduğumuzu ortaya çıkardı. Bu açıdan bakılınca istatiksel olarak diğer gezegenlerde de bu olayın yaşanma ihtimali çok az ancak mümkün. Kendi Güneş sistemimiz ve farklı yıldız sistemlerinde yapılacak olan keşifler bu konuya oldukça önemli açıklamalar getirecektir.