Kar Kapıyı Çaldı! Sıkı Giyinin!

Kar Kapıyı Çaldı! Sıkı Giyinin!

PAYLAŞ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce gercekleşen son Hava Durumu değerlendirmelerine göre; Orta Karadeniz dışında ülke genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Batı ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu, Doğu Anadolu ile Trakya’da karla karışık yağmur ve kar olacak şekilde olması beklenmekte.

Yağışların; Akdeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu’nun güneyinde kuvvetli (21-50 kilogram/metrekare) olacağı tahmin ediliyor. Doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı beklenmekte.Hava sıcaklığı, kuzeybatı kesimlerde 4 ila 8 derece azalacağı, diğer yerlerde mühim bir değişikliğin olmayacağı beklenmekte. Yel, Marmara’da kuzey yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-70 Km/S), iç kesimlerde ise güney ve güneydoğu yönlerden orta kuvvette ve bazı zamanlar kuvvetlice (30-50 Km/S) esmesi beklenmekte.

İstanbul’da Kar Yağışı Başladı

İstanbul’da sabah saatlerinde başlayan kar yağışı kentin yüksek kesimlerinde etkili oluyor. Kar yağışının aralıklarla etkisini sürdürmesi beklenmekte.Hava sıcaklığının hissedilir derecede düşmesinin peşinden İstanbul’da sabah saatlerinden bu yana kar yağışı start verdi. Kar özellikle kentin yüksek kesimlerinde etkili olurken bazı bölgelerde yerler beyaz örtüyle kaplandı. Kar yağışının aralıklarla süreceği tahmin ediliyor.UYARILAR KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Akdeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu’nun güney kesimlerinde kuvvetli (21-50 kilogram/metrekare) olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara aykırı (sel, su baskını, yıldırım, dolu, Antalya ve Mersin çevrelerinde hortum riski, vb) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir. KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Marmara’da kuzey yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-70 Km/S), İç Anadolu’da güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetlice (30-50 Km/S) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara aykırı (ulaşımda aksamalar, çatı uçması vb) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir. SOBA VE BACA GAZI ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT: Yurdun iç ve batı kesimlerinde güney yönlerden esecek rüzgarın soba ve baca gazı zehirlenmelerine neden olabileceğinden zehirlenmelere aykırı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.