Karanlıkta Parlayan Köpekbalığı Bulundu!

Karanlıkta Parlayan Köpekbalığı Bulundu!

PAYLAŞ
Karanlıkta Parlayan Köpekbalığı Bulundu!
Karanlıkta Parlayan Köpekbalığı Bulundu!

Köpekbalığı türünün yeni keşfedilen bu üyesi diğerlerine kıyasla oldukça küçük. Cep Köpekbalığı hakkındaki haberimizde detaylar mevcut

Yaklaşık olarak 15 cm olan boyundan dolayı “Amerikan Cep Köpekbalığı” olarak adlandırılan canlı Meksika Körfezi’nde keşfedildi. Tulane Üniversitesi’nin yaptığı çalışmalar sırasında bulunan türün yeni keşfedilen üyesi oldukça insanları oldukça şaşırttı. Bu tür, bilinen 500 köpekbalığı türü arasında kendiliğinden ışık yayan bir sıvı salgıladığı düşünülen sadece üç türden biri oldu.

Karanlıkta Parlayan Köpekbalığı Bulundu!
Karanlıkta Parlayan Köpekbalığı Bulundu!

Araştırmacı Mark Grace, daha önce 2010 yılında bölgede yaşayan bir balina türünü inceleyen araştırmacıların bulmuş olduğu erkek köpekbalığı türünü 2013 yılında düzenlediği çalışmalarla tekrar bulmuştu. Aynı türden olmasa bile daha karanlık sularda yaşayan bir köpekbalığı türüydü. Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi araştırmacısı olan Mark, bu canlının tarih boyunca kaydedilen yalnızca 2. Cep köpekbalığı olduğunu söyledi. Daha önce 1979’da Doğu Pasifik Okyanusu’nda da bulunan köpekbalıkları için her iki türün de çok nadir olduğunu söyledi.

Mark Grace üç yılını toplanan numuneleri tanımakla geçirdi ve açtığı son torbadaki numunede yay biçiminde (umbilikal) bir yara izi bulunuyordu. “Yaklaşık 40 yıldır bilim alanındayım… Genellikle (deniz hayvanlarının tanımlanması üzerine) gayet iyi tahminler yapabilirim. (…) Ancak bunda yapamadım.” dedi.

Dr. Grace kendisini elinde sıra dışı bir şey bulunduğuna ikna etmesinin vakit aldığını belirterek, “Bir şeyleri yanlış yaptığım sonucuna varmıştım” dedi.

Tulane Üniversitesi’nden bilim insanlarını arayan Dr. Grace şunları söyledi: “Bakın, elimde gerçekten farklı derin deniz şeyleri var, sizin koleksiyonunuzda arşive geçirmek istiyorum. İçlerinde tanımlayamadığım bir köpekbalığı da var.”

Cep Köpekbalığı Nasıl Avlanıyor?

Cep Köpekbalığı

Köpekbalıklarının genellikle tercih ettiği avlanma yöntemini kullanmayan cep köpekbalığı, karanlıkta parlayarak avını kendisine çekmeye ve onu yemlemeyi tercih ediyor. Araştırmacıların yayınladığı makaleye göre bu köpekbalığı türü, ön yüzgeçlerinin yakınında bulunan küçük keselerden parlayan sıvılar yayıyor. Bu ışığa gelen avlarını da aşağıdan yukarıya doğru saldırarak avlıyor.

Amerikan Yassısolungaçlılar Topluluğu’nun -köpekbalıklarını ve vatozları inceleyen bilim insanları- eski başkanı, Florida Devlet Üniversitesi’nde bilim insanı ve araştırmaya katılmamış Dean Grubbs AP’ye yaptığı açıklamada şöyle konuştu. “Bu ufak tefek, bombeli, ışıldar köpekbalığı dünya okyanuslarında geziyor ve biz onlar hakkında hiç bir şey bilmiyoruz. (…) Bu aslında bize ne kadar az şey bildiğimizi gösteriyor.”