LG Nexus 5 İnceleme

LG Nexus 5 İnceleme

PAYLAŞ

Fiyat ve performans ustası LG, Nexus 5′i sizler için test ettik. LG Nexus 5 Google’ın saf Android işletim sistemi deneyimi yaşamak isteyen kullanıcıları için biçilmiş kaftan. 

 

Teknik Özellikleri :

Nexus 5′in teknik özellikleri şu şekilde; 4,95 inç Full HD ekran (Gorilla Glass 3), dört çekirdekli 2,3 GHz Qualcomm Snapdragon 800 işlemci, Adreno 330 grafik işlemcisi, 2 GB bellek ve 16 GB ile 32 GB depolama seçenekleri. Cihaz üst düzey akıllı telefonlara oranla Note 3 ve Note 4 serisi gibi telefonlara kafa tutacak derecede akıcı kullanım özelliklerini sunuyor. 4,95 inç Full HD ekranı 445 PPI oranıyla oldukça başarılı bir ekran deneyimi sunuyor. Oyun ve uygulamalarda gerçek anlamda ekran kalitesini hissetmeniz mümkün.  Nexus 5 teknik ve donanım olarak fiyatıyla orantılı en iyi cihazlar arasında yer alıyor.

 

Multimedya Özellikleri :

LG tarafından geliştirilen Nexus 5 ’ in kamerası 8 MP. Yüz tanıma, Led flaş, Otomatik odaklama gibi kamera özellikleri sunuyor. Telefonda, tıpkı Nexus 4 ′teki gibi bir microSD kart yuvası bulunmuyor. Nexus 5 ile Full HD 30 FPS ile video kayıt yapabilirsiniz. 1.3 MP ‘lik ön kamerasıyla öz çekim fotoğrafı ihtiyaçlarınızı da karşılayabilirsiniz.

 

Çevre birimleri ve Batarya :

Nexus 5 ‘in ağırlığı 130 gram. Cihaz mikro sim kart desteği ile çalışıyor. Çıkarılmayan 2300 mAh pil kapasitesine sahip. Kağıt üzerinde yeterli duran pil kapasitesi maalesef gündelik hayatta kullanım için pek de yeterli bir performans sergileyemiyor. Cihazın en kötü noktası olarak pil performansının yetersiz olduğunu söylememiz yanlış olmaz.

 

nexus_5_ekran

Android 5.0 Lollipop

Android 5.0 Lollipop’un en büyük gelişimi ne diye olacak olursa, buna verilecek cevap ART yapısı olacaktır. Android’in son iki sürümünde yavaş yavaş hayatımıza giren ART, Dalvik sanal makinesi yerine doğal olarak uygulamaları çalıştıran bir yazılım altyapısı. Böylece uygulamalar daha verimli bir şekilde çalışıyor, daha az güç tüketiyor ve daha yüksek performans sunuyor. Dalvik alternatifi olan ART, doğrudan ARM, x86 ve MIPS mimarileriyle uyumlu olarak çalışıyor. Ayrıca 64 bit desteğine de sahip. Yapılan testlerde de ART tabanlı Android 5.0 Lollipop’un performans olarak Dalvik tabanlı uygulamaları epey geride bıraktığını hatırlatalım.

 

Materyal Dizayn!

Android 5.0 Lollipop ile yazılımda çok katmanlı fiziksel layerlar üzerinde işlemler gerçekleştirmek mümkün kılınıyor. Bu hem daha da anlaşılır hale gelecek hem de performans ve görselliği daha da artıracak. Android’in Tasarım Bölüm Başkanı: “Basit, anlaşılır olmayı amaçlıyoruz. Bir piksel renge ve derinliğe sahip olsa ne olurdu diye düşündük” Bu yüzden Android 5’deki tasarım materyal olarak yenilendi cümlelerini de lansmanda söyledi. Android in ilk sürümleri öncelikli olarak Nexus cihazlarda yer alıyor.

 

Android 5.0 Lollipop Yenilikleri

Android Lollipop ile bildirimleri okumak ve silmek kilit ekranından çok daha kolay ve hızlı şekilde bu işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Oyun oynarken veya bir uygulamayı çalıştırırken arama gelirse içeriğe ara vermeden aramayı reddetmek mümkün. Yaptığınız işlemi veya oyunu kapatmak zorunda kalmıyorsunuz. Tek bir dokunuş ile tüm bildirimler detaylı olarak sıralayabilir. Ufak bir hareket ile bildirimleri tek tek silebilirsiniz. Dokunulan butonlar verilen anlık tepkiler hızlandı. Animasyonlar çok daha hareketli. Arama arayüzü baştan sona değişmiş durumda. Numara girişi ve arama arayüzleri farklılıklar yer alıyor. Gerçek zamanlı gölge efekti sunan 3D animasyon desteği sunuyor.

GENEL DEĞERLENDİRME
Teknik Özellikler
83 %
Ekran ve Tasarım
89 %
Kamera ve Multimedya
87 %
Fiyat / Performans
94 %
PAYLAŞ
Önceki makaleApple Watch’ın 20 Sene Önceki Hali
Sonraki makaleTwitter’dan Yeni Özellik: “Siz burada yokken”
Gezegende.com, teknoloji, bilişim, sosyal medya ve internet odaklı haber portalıdır. 2013 Temmuz ayında yayına başlayan Gezegende.com'u yakından takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.