Mastercard Selfie ile ödeme yöntemi başlıyor

Mastercard Selfie ile ödeme yöntemi başlıyor

PAYLAŞ

Mastercard, tüketicileri şifre hatırlama zahmetinden kurtaran selfie ile kimlik doğrulama sistemini hayata geçiriyor.

Mastercard, geliştirdiği yeni uygulaması ile farklı ödeme yolu seçeneği sunmaya hazırlanıyor.
mastercard-selfie

Mastercard, internet üzerinden gerçekleştirilen alışverişler için zahmetsiz ve güvenlik düzeyini daha da arttıracak bir sistemi devreye sokmaya hazırlanıyor. İnternet üzerinden gerçekleştireceğiniz alışverişlerde cep telefonunuza gelecek şifre onayı, şifre hatırlatma, güvenlik adımı gibi bildirimlere Selfie çekerek yanıt verebileceksiniz. Bu değişiklik sayesinde şifre ve kodla uğraşmak yerine kimliğinizi sadece bir fotoğraf çekip göndererek onay alabiliyorsunuz.

mastercard-selfie-2

Tablet ve Akıllı Telefonlar ile Kontrol

Uygulamayı tabletlere veya akıllı telefonlara yükleyebileceksiniz. Uygulamanın şuan için öncelikli olarak 3 farklı ülkede test edildiği ve başarı sağladığı aktarılırken, önümüzdeki günlerde Avrupa’nın en önemli 12 ülkesinde de yer alacak. Bu ülkeler Avusturya, Belçika, İsveç, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Almanya, Macaristan, Hollanda, Norveç ve İspanya olarak belirtildi. Uygulama Türkiye’de aktif olur mu veya olacak mı bilinmezliğini sürdürüyor fakat bir güvenlik açığı olmadığını düşünürsek mutlaka 2017 yılının ilk yarısında Türkiye’de de kullanılabilecek.

Mastercard’ın uygulaması henüz Türkiye’de aktif edilmedi. Uygulamanın ülkemizde kullanıma başlamasının 2017’nin ilk aylarında olacağı tahmin ediliyor.