Messi Vergi Kaçırma Suçu ile Yargılanıyor

Messi Vergi Kaçırma Suçu ile Yargılanıyor

PAYLAŞ

Barcelona’da forma giyen Arjantinli futbolcu Lionel Messi ve babası Jorge Horacio, Messi’nin vergi kaçırma suçlamalarıyla yargılanmalarına karar verildi.


strong>Messi’nin 2007-2009 yıllarında elde ettiği reklam gelirlerinden vergi kaçırdığı iddialarıyla ilgili soruşturmayı yürüten Barcelona’nın Gava ilçesindeki mahkeme, maliyeye karşı işlenmiş 3 farklı suçtan hem Messi hem de babasının yargılanması için dava açıldığını duyurdu. Mahkeme, futbolcu Messi’nin 22,5 ay hapis cezası talebiyle yargılanacağı açıkladı. Messi’nin avukatları ise Messi’nin makbuz ve sözleşmeleri okumadığını, incelemediğini ve analiz etmediğini savunuyordu.

Messi için Hapis İstemi

2007-2009 yıllarında elde ettiği reklam gelirlerinin vergisini beyan etmeyerek 4,1 milyon euro vergi kaçırmakla suçlanan futbolcu Lionel Messi ve onun menajerliği ile ticari iş yöneticiliği yapan babası Jorge Horacio Messi, olay ortaya çıkar çıkmaz maliyeye faiziyle yaklaşık 5 milyon euroluk ödeme yapmıştı.messi-hapis

Savcılık hafta başında sunduğu iddianamesinde, Messi’nin parasal işlerinde tüm sorumlunun babası Jorge Horacio Messi olmasından dolayı Barcelonalı futbolcu hakkındaki suçlamaların düşürülmesini talep etmişti. Buna karşın mahkeme, Gelir Dairesi Başkanlığı’nın başvurusu üzerine harekete geçen, İspanya’da devlet adına dava açma yetkisine sahip olan “Abogacia del Estado” (Devlet Avukatlığı) kurumunun iddiasını dikkate alarak Messi’nin de yargılanmasına karar verdi.

“Abogacia del Estado”, söz konusu reklam gelirlerinin büyük bölümünün, vergi kaçırdığı iddia edilen Uruguay ve Belice’deki şirketler üzerinden Messi’nin hesabına aktarıldığını savunarak, Arjantinli futbolcunun “bunu bilmeme olasılığı olmadığını” öne sürdü.