Mozilla’dan 25 Dolara Cep Telefonu

Mozilla’dan 25 Dolara Cep Telefonu

PAYLAŞ

Uzun süredir akıllı telefonlara yönelik yeni nesil Firefox mobil işletim sistemi üzerinde çalışan Mozilla firması, Firefox OS mobil işletim sistemi için bugün çok önemli açıklamalarda bulundu.

Mozilla, 55 liralık etiket fiyatı ile dünyanın en ucuz akıllı telefonunu hazırladığını duyurdu. Aynı zamanda bir iskelet olarak tanımlanan telefon, firmalar bu iskelet üzerine kendi markasını konumlandırarak sunabilecek. Yeni telefon için Mozilla’nın işlemci tercihi fabrikasız SoC tasarımcılarından Spreadtrum firması olmuş.

Cihazın 2.6-inç ile 3.5-inç arası ekran boyutuna sahip olacağı ve ekran çözünürlüğü olarak 320 x 480 piksel olarak belirlenmiş.

1Ghz saat hızında çalışan ARM Cortex-A5 işlemcisi SC6821 ve  SC7710 WCDMA işlemcilerinin kullanıldığı telefon, 1GB LPDDR1 bellek ve 2GB depolama birimi ile gelecek. Wi-Fi, Bluetooth ve FM Radyo özelliklerine sahip olan telefon, çoklu ortam uygulamalarından oyunlara kadar pek çok farklı alanda uygulamalara da sahip olacak. Web ve HTML5 ekosisteminden gücünü alan telefonda ayrıca 2MP çözünürlüğünde arka kamera da unutulmamış. Cihazın ülkemizde satılıp satılmayacağına dair henüz kesin bir bilgi yer almıyor.